Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

31 maja rozpoczyna się kolejna, tym razem dedykowana kobietom w ciąży, edycja Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D - VITRUM D3

W ramach IV Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D - VITRUM D3 w okresie od 31 maja do 10 czerwca w 5 polskich miastach, kobiety w ciąży będą miały możliwość bezpłatnego sprawdzenia poziomu witaminy D.

Program jest realizowany przez UNIPHARM, amerykańską firmę farmaceutyczną z siedzibą w Nowym Yorku, producenta VITRUM®D3 i VITRUM®D3 forte – jedynych preparatów witaminy D rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Nowe rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

Ze względu na rolę, jaką odpowiednia podaż witaminy D odgrywa w ciągu całego życia człowieka, 23 marca 2016 roku, na spotkaniu w Warszawie ujednolicono stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące stosowania witaminy D3 w ginekologii i położnictwie. Opracowano na podstawie danych z literatury oraz aktualnych badań klinicznych wytyczne ustalające wskazania do suplementowania kobiet witaminą D3. Określono również precyzyjnie wartości zalecanych dawek oraz zarekomendowano zastosowanie preparatów VITRUM D3 i VITRUM D3 forte w praktyce klinicznej. Przygotowując te wytyczne, pod uwagę wzięto również stanowisko Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego oraz zalecenia Międzynarodowego Zespołu Ekspertów dla Europy Środkowej z 2013 roku.

Spodziewasz się dziecka? Planujesz ciążę?

Już dziś rozpocznij stosowanie VITRUM D3 forte zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ponieważ:

 • „witamina D3 pełni niezmiernie istotną rolę w ciąży, gdyż reguluje transkrypcję genów odpowiedzialnych za procesy implantacji, inwazję trofoblastu oraz angiogenezę,

 • wskazuje się na zależność pomiędzy poziomem niedoboru witaminy D3, a występowaniem powikłań ciąży oraz zaburzeniami rozwoju płodu,

 • zwraca się również uwagę na związek pomiędzy odpowiednim stężeniem witaminy D3 w okresie płodowym i wczesnego dzieciństwa, a długofalowym programowaniem zdrowia człowieka,

 • suplementacja witaminą D3 zmniejsza ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego oraz porodu przedwczesnego,

 • suplementowanie witaminą D3 w ciąży uważane jest obecnie za bezpieczną profilaktykę powikłań ciąży oraz okresu noworodkowego,

 • kobiety ciężarne przyjmujące codziennie preparaty witaminy D3 mają istotnie wyższe stężenie tej witaminy w osoczu w stosunku do przyjmujących placebo lub nie stosujących suplementacj,

 • VITRUM D3 oraz VITRUM D3 forte są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne do stosowania w suplementacji w położnictwie i ginekologii.”


Zapisz się na badanie, przyjdź i sprawdź poziom witaminy D! Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:

„Ze względu na znaczną częstość występowania niedoboru witaminy D w populacji kobiet w wieku reprodukcyjnym oraz dostępność suplementacji witaminą D można rozważyć oznaczanie stężeń witaminy D w surowicy krwi w celu następowego wyrównania jej niedoborów.”

Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław to miasta, w których w wybranych placówkach medycznych kobiety w ciąży będą miały możliwość bezpłatnie oznaczyć poziom witaminy D. Dzięki oznaczeniu poziomu witaminy D, kobiety w ciąży sprawdzą, czy dostarczają odpowiednią dawkę witaminy D sobie i w konsekwencji dziecku, czy też - jak w przypadku 90% dorosłych - występują u nich duże niedobory tego składnika. Powszechnie występujące niedobory witaminy D u dorosłych Polaków zostały potwierdzone w ramach dotychczasowych trzech edycji Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D - VITRUM D3, w których wzięło udział niemal 20 tysięcy dorosłych Polaków.

Pierwsze badanie poziomu witaminy D odbędzie się 31 maja w Warszawie, w godzinach 13.00 - 17.00.

Pobranie krwi będzie wykonane przez profesjonalny personel medyczny w renomowanym laboratorium. Aby wziąć udział w programie należy zarejestrować się przez infolinię pod numerem 333-003-331.

Z uwagi na ograniczoną pulę bezpłatnych badań oraz duże zainteresowanie, z jakim w latach ubiegłych spotkał się program, organizatorzy zachęcają do jak najwcześniejszej rejestracji. Do oznaczenia poziomu witaminy D nie trzeba być na czczo. Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość) oraz kartę ciąży. Badanie skierowane jest do pełnoletnich kobiet w ciąży.

Szczegóły na temat badania dostępne są na stronie www.vitrumd3.pl, wraz z pełną listą dat i ośrodków, w których będą realizowane badania. Ze względu na rolę, jaką witamina D pełni w prawidłowym przebiegu ciąży oraz długofalowym programowaniu zdrowia człowieka, partnerem IV Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D - VITRUM D3, jest portal eDziecko.pl, twórca aplikacji Moje Dziecko.

 

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje VITRUM D3 każdej kobiecie

Witamina D jest szczególnie ważna dla zdrowia kobiet na każdym etapie ich życia, a w szczególnym okresie, jakim jest ciąża, ma dodatkowo wpływ na długofalowe zdrowie dziecka.

Witamina D nie tylko reguluje cykl miesiączkowy, zmniejsza dolegliwości bólowe podczas okresu, pomaga zajść w ciążę i zmniejsza ryzyko najczęstszych zaburzeń zdrowotnych występujących u kobiet w ciąży – cukrzycy i anemii ciążowej, stanu przedrzucawkowego oraz infekcji pochwy. Co równie istotne, odpowiedni poziom witaminy D w organizmie kobiety zmniejsza ryzyko rozwoju chorób kobiecych np. endometriozy i zespołu policystycznych jajników ale też występujących częściej u pań chorób neurologicznych i autoimmunologicznych, np. Alzheimera, RZS i Hashimoto oraz wzmacnia układ odpornościowy, ograniczając prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi. Z uwagi na szerokie spektrum oddziaływania tej witaminy życia oraz niedobory potwierdzone u ponad 90% Polek, uzasadnione wydaje się jak najszersze informowanie o potrzebie przyjmowania witaminy D na każdym etapie życia kobiety.

Tegoroczna, IV edycja Programu Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D - VITRUM D3 adresowana jest do kobiet w ciąży, co wynika ze szczególnej roli, jaką witamina D3 odgrywa w prawidłowym przebiegu ciąży i późniejszym zdrowiu dziecka. Wyniki badań klinicznych potwierdzają, że właściwy poziom witaminy D zmniejsza ryzyko wystąpienia najczęstszych komplikacji ciąży: przedwczesnego porodu czy niskiej masy urodzeniowej dziecka. Ze względu na korzyści wiążące się z optymalnym poziomem witaminy D3, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca VITRUM D3:

„Zgodnie z wytycznymi dla Europy Środkowej z 2013r rekomenduje się suplementowanie witaminy D3 w populacji zdrowych kobiet w wieku rozrodczym w dawkach 800 – 2000 j.m. od września do kwietnia lub przez cały rok jeśli nie ma zapewnionej w okresie letnim odpowiedniej skórnej syntezy. U kobiet podczas całej ciąży zaleca się dawki od 1500 do 2000 j.m. witaminy D.”

Z uwagi na brak możliwości dostarczenia odpowiedniej ilości witaminy D drogą naturalną (poprzez syntezę skórną i dietę) a więc konieczność zastosowania skutecznego preparatu – Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje VITRUM D3 oraz VITRUM D3 forte ponieważ:

 

„VITRUM D3 i VITRUM D3 forte"

- produkowane są przez amerykańską firmę Unipharm Inc. w USA, zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) oraz Food and Drug Administration (FDA).

- miękkie kapsułki zawierają cholekalcyferol (wit. D3) w dawce 25g, co stanowi 1000 jednostek międzynarodowych (VITRUM D3) oraz 50,g co stanowi 2000 jednostek międzynarodowych (VITRUM D3 forte).

- zawarty w preparatach cholekalcyferol (wit. D3) jest naturalnym składnikiem pozyskiwanym z lanoliny z wełny owiec.

- w celu uzyskania maksymalnej wchłanialności w preparatach VITRUM D3 i VITRUM D3 forte witamina D3 rozpuszczona jest w oleju z krokosza barwierskiego posiadającego korzystny profil kwasów tłuszczowych, co także umożliwia stosowanie niezależnie od posiłku.

- całkowite wypełnienie kapsułek przez olej gwarantuje dłuższą trwałość i aktywność biologiczną produktu.

 

Pandemia niedoboru witaminy D a rekomendacje eksperckie

Potwierdzeniem potrzeby inicjatyw propagujących wiedzę o witaminie D, takich jak organizowany przez UNIPHARM program bezpłatnej diagnostyki, są wyniki badań wskazujące na powszechne, wykazujące cechy pandemii, niedobory witaminy D w diecie mieszkańców uprzemysłowionych krajów Ameryki i Europy, w tym Polski. Zbyt mała podaż tej witaminy spowodowana jest położeniem geograficznym naszego kraju wpływającym na brak możliwości syntezy skórnej witaminy przez większość roku, niewystarczającą zawartością tej witaminy w diecie oraz nowoczesnym stylem życia polegającym na długotrwałym przebywaniu w pomieszczeniach i stosowaniu filtrów UV.

Znaczne, sięgające 90% niedobry witaminy D, są tym bardziej alarmujące, że zbyt niski poziom tego składnika jest przez specjalistów uznawany za istotny czynnik ryzyka chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz nowotworów złośliwych. Aktualny stan wiedzy medycznej, potwierdzający znaczenie odpowiedniej podaży witaminy D dla całościowego funkcjonowania organizmu w każdej grupie wiekowej, a także najnowsze badania kliniczne stały się podstawą „Wytycznych suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej” opracowanych w 2013 r. przez Zespół Międzynarodowych Ekspertów i Lekarzy.

Zgodnie z zaleceniami ekspertów, każdy dorosły w okresie od września do kwietnia powinien przyjmować witaminę D. Wiele osób powinno kontynuować suplementację także latem, ze względu na styl życia ograniczający syntezę skórną witaminy D, do których należy przebywanie przez większość część dnia w zamkniętych pomieszczeniach oraz stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, blokujących dostęp promieni słonecznych. Osoby otyłe oraz powyżej 65 r. ż. powinny przyjmować witaminę D przez cały rok ponieważ synteza skórna jest u nich niewystarczająca.

Zalecaną dzienną dawkę witaminy (2 000 j.m.), rekomendowaną przez Zespół Międzynarodowych Ekspertów i Lekarzy a także Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, dostarczyć należy poprzez codzienne stosowanie VITRUM D3 oraz VITRUM D3 forte, które wyróżnia:

 • Naturalność - witamina D3 zawieszona jest w oleju z krokosza barwierskiego

 • Skuteczność potwierdzona w polskich badaniach klinicznych

 • Wygoda stosowania niezależnie od posiłku

 • Rekomendacja – VITRUM D3 oraz VITRUM d3 forte to jedyne preparaty witaminy D3 rekomendowane kobietom przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne

 

Czy tego chcemy czy nie, słodki smak kocha prawie każdy. Uwielbienie do niego wynika z naszych genów i czystej fizjologii. Słodycz oznacza dla mózgu szybko dostępną energię, dlatego nie powinno się z niej całkowicie rezygnować. Niektórzy próbują zastąpić tradycyjny cukier innymi słodkościami jak np. stewią, syropem daktylowym, cukrem kokosowym. Ile jest prawdy a ile mitu o ich właściwościach i czy rzeczywiście egzotyczne „słodziwa” pomogą nam pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów?

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg