Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Właściwości zdrowotne masażu

Masaż to specyficzny zabieg fizjoterapeutyczny i jedna z najstarszych dziedzin w medycynie. Zabiegi masujące wykonuje się w celach leczniczych, relaksacyjnych, wyszczuplających lub pobudzających do wysiłku mięśnie. Metod jest bardzo dużo, a każda z nich powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta i jego oczekiwań. W swej podstawowej, klasycznej formie charakteryzuje się wykonywaniem rękoma określonych ruchów rozcierających, ugniatających i oklepujących ciało.

Obecnie można zauważyć prawdziwy renesans naturalnych metod leczniczych w ogóle, w tym właśnie masażu. Prowadzone są liczne badania nad jego oddziaływaniem na człowieka, bardzo popularne są też różnorakie szkolenia w zakresie masażu oraz łączenie zabiegów z opieką psychologiczną i terapeutyczną. Wszystko dzięki niesamowitym właściwością dotyku.

Jakie właściwości ma masaż?

Dobroczynna siła fachowego masowania może przyczynić się do zdecydowanej poprawy psychofizycznej sprawności człowieka. Masaże lecznicze stosuje się w leczeniu schorzeń z dziedziny min. neurologii, ortopedii i chorób wewnętrznych. Ma wręcz moce uzdrawiające: poprawia krążenie, pobudza przemianę materii, usuwa toksyny z organizmu, zmniejsza obrzęki. Równocześnie ujędrnia skórę, łagodzi ból, eliminuje stres, relaksuje i regeneruje organizm.

Techniki masażu

Istnieje bardzo dużo rodzajów i technik masażu. Wśród najbardziej znanych znalazły się: masaże klasyczne, relaksacyjne, wyszczuplające, aromaterapeutyczne, limfatyczne czy hydromasaże.

Poświęćmy kilka zdań na opis dwóch technik wykonywania masażu – popularnych i cenionych przez klientów gabinetów zabiegowych czyli na masażu klasycznym i relaksacyjnym.

Masaże klasyczne poprzez głaskanie, rozcieranie i uciskanie oraz przy użyciu środka ułatwiającego masaż (np. oliwki lub kremu do masażu) doprowadza do zmniejszenia napięcia (głownie w kręgosłupie i karku). Poprawia również wygląd skóry – staje się dotleniona i lepiej ukrwiona. Stosowany regularnie, zdecydowanie polepsza samopoczucie i może leczyć zwyrodnienia układu kostnego. Tak jak każdy rodzaj masażu, rozluźnia on napięte mięśnie i pozwala ukoić nerwy. Stosowano go już w starożytności. Obecnie jest określany przez medycynę jako pomocnicza metoda fizjoterapii w przypadku wielu chorób - dotykających zarówno ciało, jak i psychikę. Masaż klasyczny kręgosłupa to także zabieg relaksujący. Połączony z równoczesną aromaterapią i muzykoterapią jest pomocny w łagodzeniu takich dolegliwości jak napięcie psychiczne, skurcze mięśniowe, bóle stawów i mięśni napięciowe bóle głowy i inne.

Dla przykładu masaż klasyczny pleców - działa na wiele sposobów: pobudza krążenie, rozluźnia, łagodzi bóle. Masaż kręgosłupa pomaga w rozprowadzaniu w ciele dobroczynnych substancji, np. antycellulitowych składników kosmetycznych oraz w usuwaniu toksyn. Stosuje się go także przed aktywnością fizyczną, aby rozgrzać mięśnie i przygotować je do zwiększonego wysiłku – dotyczy to szczególnie sportowców. Jego główne działania to łagodzenie takich dolegliwości, jak: bóle pleców, bóle karku, bóle mięśni, napięciowe bóle głowy, niewydolność krążenia, obrzęki, przykurcze, choroby reumatyczne. Masaż klasyczny stosuje się także przy nerwicach, stanach lękowych i depresji. Pozytywnie oddziałuje na psychikę i stan fizyczny osób przemęczonych.

Znaczenie ma liczba zabiegów. Zwykle zaleca się 10, aby poczuć zdecydowaną poprawę. Trzeba zawsze wsłuchiwać się w swoje ciało - jeśli nastąpiło gwałtowne pogorszenie i zwiększenie bólu, należy poinformować o tym masażystę. Zmieni on wykorzystywane techniki masażu lub zaleci wizytę u fizjoterapeuty lub lekarza.

Masaże relaksacyjne przede wszystkim mają za zadanie spowodować odprężenie napiętych mięśni, które w wyniku np. stresującego trybu życia są sztywne, a przez to są też nierzadko przyczyną bólu. Podstawową zaletą tego typu masażu jest pobudzenie mięśni i układu krążenia, likwidacja napięcia zarówno fizycznego, jak i psychicznego oraz całkowite rozluźnienie, odprężenie, regeneracja i relaks. Masażysta w masażu relaksacyjnym wykonuje powolne, łagodne, rytmiczne ruchy, a sam zabieg jest bezpieczny i mogą z niego skorzystać wszyscy, niezależnie od płci i wieku.

Masaż relaksacyjny to idealny sposób na zmęczenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Szybkie tempo życia, codzienne troski i problemy, ciągłe napięcie psychiczne - wszystko to sprawia, że czujemy się przemęczeni i pozbawieni energii. W takiej chwili dobry masaż relaksacyjny leczy obolałe i napięte mięśnie, a także jest prawdziwą przyjemnością dla ciała i dla ducha. Masowanie pleców i karku sprawia, że można się w pełni odprężyć, choć na chwilę zapomnieć o kłopotach i nabrać energii tak potrzebnej do codziennego funkcjonowania. Aby zapomnieć o stresie i zregenerować utraconą witalność warto zafundować sobie masaż, najlepiej we własnym środowisku czyli w domu. Dobrze wykonany może dodać wiele energii, wyciszyć i zrelaksować. Wykonany przez bliską osobę działa podwójnie, gdyż dotyk ukochanego człowieka koi nerwy i poprawia samopoczucie. Jednak masaż wykonany przez profesjonalistę daje o wiele więcej niż tylko odprężenie. Masaż odprężający stosuje się, aby pozbyć się uporczywych bólów, zapobiec kontuzjom i wspomagać rehabilitację. Dodatkowo wpływa on na nasz wygląd. Można dzięki niemu kształtować sylwetkę i przyspieszać proces spalania tłuszczu.

Poprzez usprawnienie krążenia krwi i stymulację układu limfatycznego nasz organizm szybciej pozbywa się toksyn, co wpływa na jędrność i elastyczność naszej skóry. Masaż rozbija tkankę tłuszczową, a to powoduje, że nasza sylwetka staje się smuklejsza i piękniejsza. Masować można twarz, stopy, kark lub całe ciało. Inne korzyści płynące ze stosowania masażu to: lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek, pobudzenie czynności gruczołów i przyspieszenie przemiany materii, działanie przeciwzakrzepowe, miejscowe rozszerzenie naczyń włosowatych, szybsze wchłanianie obrzęków i wysięków.

Najpopularniejsze typy masażu to:

masaż stemplami ziołowymi,

masaż gorącymi kamieniami,

masaż solą z Himalajów,

masaż odchudzający,

masaż ujędrniający,

masaż antycellulitowy (chińską bańką)

masaż aromaterapeutyczny,

masaż orientalny

Polecam. Paweł Lendzion, masażysta

Czy tego chcemy czy nie, słodki smak kocha prawie każdy. Uwielbienie do niego wynika z naszych genów i czystej fizjologii. Słodycz oznacza dla mózgu szybko dostępną energię, dlatego nie powinno się z niej całkowicie rezygnować. Niektórzy próbują zastąpić tradycyjny cukier innymi słodkościami jak np. stewią, syropem daktylowym, cukrem kokosowym. Ile jest prawdy a ile mitu o ich właściwościach i czy rzeczywiście egzotyczne „słodziwa” pomogą nam pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów?

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sln_366x100.jpg