Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Zasmakuj Orientu!

Dwanaście godzin lotu i prawie dziewięć tysięcy kilometrów. To nie dystans Ziemia – Księżyc, a odległość pomiędzy Warszawą i Tokio. Imponująca! Jeśli nie możesz pozwolić sobie na spontaniczną wycieczkę do ojczyzny cosplayu i mangi, spraw, by japoński klimat towarzyszył Ci na co dzień. Jest na to kilka sposobów – najciekawsze z nich zdradzamy poniżej.

Odkryj źródło witamin

Są zielone, czerwone lub brunatne. Żyją w oceanie i są przysmakiem Japończyków i… wielorybów. Idealne dla wegan oraz kobiet dbających o swoją cerę. Algi. Święty Graal i kamień filozoficzny zdrowego żywienia.

To dzięki ich stosowaniu w zabiegach pielęgnacyjnych Japonki mogą pochwalić się jasną i gładką cerą. Dobroczynne właściwości alg sprawiły, że zrobiły one błyskawiczną karierę także w zachodniej kosmetyce. Nic dziwnego – ich wartości odżywcze to spełnienie marzeń dietetyka. Bogate w mikro- i makroelementy (m.in. sód, wapń, potas, żelazo, selen), witaminy (C, z grupy B, kwas foliowy, beta-karoten) i białko, stanowią idealne uzupełnienie diety i składnik produktów kosmetycznych.

Jak proustowskie magdalenki, algi przenoszą nas do czasów pierwszych wakacyjnych miłości i letnich zauroczeń. Ich smak tak mocno przypomina morską wodę, że jedząc je można poczuć się jakbyśmy nigdy nie wyjechali z ośrodka kolonijnego w Sarbinowie.

Zanurz się w opowieść

Kiedy pada hasło „manga” oczami wyobraźni widzisz piętnastolatkę w różowych kucykach w stroju Sailor Moon? Najwyższy czas obalić mit, że manga to „komiks” dla nastolatków. To także poruszające historie przedstawione za pomocą pięknej grafiki. Na początek zajrzyj do mangi Suppli autorstwa Okazaki Mari. Suppli to graficzna opowieść o dwudziestosiedmiolatce pracującej w japońskiej agencji reklamowej. Historia głównej bohaterki przedstawiona jest na tle pokolenia trzydziestolatków, którzy próbują pogodzić ambicje zawodowe życiem prywatnym. Mangi to dojrzałe opowieści oprawione pięknymi rysunkami – poznaj więcej rysunkowych historii i zanurz się w ich świecie!

Spróbuj czegoś więcej

Japońska kuchnia to nie tylko sushi. Jeśli masz ochotę poczuć kulinarny orient, nie ograniczaj się do kuchni rybnej. Spróbuj Japonii zaklętej w… sosie teriyaki! Teriyaki to esencja japońskiej kuchni. Sos sojowy, słodkie sake oraz miód i imbir, które wchodzą w jego skład dają w połączniu słodkawo-winny aromat podkreślający smak ryb i mięs. Masz ochotę na orient w zachodniej odsłonie? Wypróbuj sandwicza Chicken Teriyaki dostępnego w sieci Subway®. Chicken Teriyaki zawiera mniej niż 6 gram tłuszczu. Jest też posiłkiem bogatym w składniki odżywcze – czyli idealnym rozwiązaniem dla aktywnych i dbających o formę!



 



Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sp_klanad.jpg