Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Nowy format pobytu czasowego dla seniorów

Indywidualna i kompleksowa opieka zarówno dla osób wymagających opieki stałej, jak i okresowej terapii poszpitalnej. Usługa jest elastyczna – pobyt czasowy może trwać tylko jeden dzień lub dowolnie długo. Nową usługę wprowadza wrocławskie Centrum Seniora Angel Care, stale rozwijające swoją ofertę zarówno dla seniorów, jak i dla ich opiekunów.

Standard opieki w ramach pobytu czasowego jest dokładnie taki sam, jak w przypadku stałych mieszkańców domu opieki w Centrum Seniora Angel Care. Jeśli chodzi o długość takiego pobytu, to nie ma ograniczeń – może trwać tylko jeden dzień lub dowolnie długo.

– Wprowadziliśmy tę usługę odpowiadając na potrzeby osób starszych oraz ich opiekunów. W tym segmencie opieki brakowało dotąd oferty w tak elastycznej, a jednocześnie kompleksowej formie. W naszym centrum, niezależnie od długości pobytu i zakresu opieki, osobą starszą zajmuje się profesjonalny personel, czuwający całą dobę – mówi Michał Kowalski, dyrektor Angel Care we Wrocławiu.

W zakres opieki przy pobycie czasowym w Angel Care wchodzi również terapia, prowadzona przez doświadczonych fizjoterapeutów, terapia zajęciowa i bogaty program aktywizujący (w tym m.in. dogoterapia), jak również wsparcie ze strony psychologa

Do kogo skierowana jest nowa usługa Angel Care? Tu również nie ma żadnych ograniczeń. Z tej oferty mogą korzystać osoby m.in. z chorobami demencyjnymi i innymi chorobami przewlekłymi, jak również seniorzy wymagający terapii poszpitalnej.

– Nową usługę adresujemy także dla opiekunów osoby starszej, którzy potrzebują odpoczynku, mają do załatwienia pilne sprawy czy też na przykład na okres remontu w domu. Pobyt krótkoterminowy sprawdzi się we wszystkich tych sytuacjach, gdy opiekunowie przez pewien czas nie mogą stworzyć odpowiednich warunków do opieki lub terapii seniora – podkreśla Michał Kowalski.

Cena pobytu czasowego we wrocławskim Centrum Seniora zależy od liczby dni i potrzeb osoby starszej.

Angel Care dzieli się na Apartamenty Chronione oraz Dom Opieki z rozbudowanym Centrum Chorób Demencyjnych. Dla komfortu mieszkańców wszystkie części działają w obrębie jednego kompleksu, ale do każdej prowadzi osobne wejście.







 



Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
gam_366x100.jpg