Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Męska niepłodność nie taka straszna?

Prawdziwy mężczyzna powinien zbudować dom, zasadzić drzewo i spłodzić syna – mówi stare porzekadło. Nic więc dziwnego, że niepłodność to hasło, które wielu panów napawa panicznym strachem. W większości przypadków zupełnie bez powodu, bo to zaburzenie dziś skutecznie się leczy. By było to możliwe, trzeba jednak poznać przyczynę problemu, dlatego razem z lekarzem sprawdzamy, co jest nią najczęściej.

Chcieć, ale nie móc

Zacząć należy jednak od tego, że niepłodność bardzo często mylona jest z bezpłodnością, a wiele osób używa tych dwóch haseł zamiennie – tymczasem to zupełnie różne pojęcia medyczne. – Bezpłodność to stan nieodwracalny, który oznacza całkowity brak możliwości spłodzenia dziecka. Niepłodność natomiast, którą definiuje się jako niemożność poczęcia potomka pomimo regularnego współżycia i braku stosowania jakiegokolwiek zabezpieczenia obejmującą okres powyżej 12 miesięcy, w wielu przypadkach można skutecznie leczyć – podkreśla dr Piotr Dzigowski, urolog ze Szpitala Medicover. Statystyki wskazują, że niepłodność dotyczy nawet co piątej pary starającej się o potomka. Skala problemu jest na tyle duża, że choć zaburzenie to nie powoduje na przykład dolegliwości bólowych ani nie zagraża życiu, to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaliczyła je do chorób społecznych.

Winne środowisko i styl życia

Badania wykazują, że niepłodność pary w niemal połowie przypadków wynika z tak zwanego czynnika męskiego, natomiast u około jednej trzeciej z nich leży wyłącznie po stronie mężczyzny i najczęściej spowodowana jest pogorszeniem jakości nasienia, co – jak alarmują lekarze – przyjmuje coraz większą skalę. Wszystko dlatego, że wpływają na nią czynniki dotyczące sporej grupy panów. – Zarówno na liczbę plemników, jak i ich ruchliwość negatywnie oddziałują między innymi: zanieczyszczone środowisko, dieta obfitująca w fast foody, stres, brak ruchu i siedzący tryb życia, picie dużych ilości kawy, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy zażywanie narkotyków, a także przyjmowanie niektórych leków – wymienia dr Piotr Dzigowski ze Szpitala Medicover. W takim przypadku podstawą w walce z niepłodnością jest zmiana stylu życia na zdrowszy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że oprócz tak zwanych czynników środowiskowych, przyczyną niepłodności mogą być też uwarunkowania genetyczne bądź inne kłopoty ze zdrowiem.

Choroba z choroby

– Problemy z poczęciem dziecka mogą powodować na przykład występujące u mężczyzny zaburzenia hormonalne takie jak niewydolność przysadki mózgowej czy zespół Kallmanna, wady wrodzone bądź nabyte narządów intymnych, choroby weneryczne, autoimmunologiczne czy ogólnoustrojowe, na przykład przebyta w okresie dojrzewania świnka – tłumaczy urolog dr Pior Dzigowski. – Jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u panów są jednak nieleczone żylaki powrózka nasiennego – dodaje. Ta dolegliwość, z którą zmaga się około 20% mężczyzn, powoduje bowiem zaburzenie krążenia krwi w jądrach i podwyższenie ich temperatury, co w dłuższej perspektywie prowadzi do zmniejszenia liczebności i „żywotności” plemników, zaburza też ich wytwarzanie i dojrzewanie. By do takiej sytuacji nie dopuścić, konieczne jest jak najwcześniejsze podjęcie leczenia. – Szybkość reakcji jest istotna także dlatego, że to przede wszystkim od stadium choroby zależy to, jaką procedurę będziemy mogli zastosować. Wczesna diagnoza bardzo często pozwala na to, by zamiast zaawansowanej operacji wykorzystać jedną z metod mikroinwazyjnych, na przykład embolizację czy sklerotyzację, które przeprowadzane są szybko, bezboleśnie i nie wymagają długiej hospitalizacji, a co najważniejsze – pozwalają uniknąć komplikacji wynikających z bagatelizowania problemu takich jak właśnie niepłodność – podsumowuje dr Piotr Dzigowski ze Szpitala Medicover.

Dzięki rozwojowi medycyny dziś niepłodność wcale nie musi być wyrokiem. Jeśli więc starania o dziecko przez dłuższy czas nie przynoszą rezultatu, warto, by para wspólnie wybrała się do lekarza, który pomoże znaleźć źródło problemu oraz sposób na to, jak go wyeliminować i cieszyć się rodzicielstwem.

Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzeniaMechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg