Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Rekrutacja i zatrzymanie talentów bolączką firm

Umacniająca się na rynku pozycja pracownika skłoniła pracodawców do przedefiniowania rankingu głównych ryzyk związanych z prowadzeniem działalności. Problem przyciągnięcia i zatrzymania ekspertów w firmie zyskuje na znaczeniu. Jednym z czynników budujących przewagę organizacji jest odpowiedni dobór benefitów pozapłacowych.

Przygotowany przez AON Polska raport „Zarządzanie ryzykiem i ubezpieczeniami w Polsce” pokazuje sporą dysproporcję w podejściu do pracowników pomiędzy polskimi firmami, a ich zagranicznymi odpowiednikami. W globalnym ujęciu ryzyko niezdolności do przyciągania i zatrzymywania talentów zajęło 5. miejsce w rankingu największych wskazywanych przez nie zagrożeń. Polscy przedsiębiorcy sklasyfikowali tę obawę dopiero na 19. pozycji. Niezależnie od tego, rodzimy biznes stopniowo zmienia podejście do benefitów pozapłacowych, które zaczynają odgrywać coraz większą rolę w budowaniu przewagi konkurencyjnej i wizerunku przyjaznego pracodawcy.

Coraz częściej zmieniamy pracę

Wzrost mobilności zawodowej polskich pracowników ma niewątpliwie wpływ na zmianę postaw i strategii zarządzania zasobami ludzkimi. Według najnowszej edycji „Monitora Rynku Pracy” w II kwartale br. aż 29% Polaków zmieniło pracę, co stanowi najwyższy odsetek od 2010 r. Z kolei 32% badanych poszukiwało nowego zatrudnienia. Ważniejszą informacją dla firm jest jednak przyczyna podjęcia takiej decyzji. Prawie połowa, 44%, z osób, które zdecydowały się na zmianę pracy motywowały lepsze warunki oferowane przez nowego pracodawcę. Współczesny pracownik poszukuje nie tylko satysfakcjonującego wynagrodzenia, ale również pracy zapewniającej odpowiedni poziom „work-life balance”.

- Różnego rodzaju benefity i dodatki są jednymi z najbardziej istotnych czynników, które mają wpływ na decyzję o wyborze pracodawcy. Mogą one przyjąć różną formę, premii okresowych lub dodatków przyznawanych za osiągane wyniki. Często dużą rolę odgrywają również elementy pozapłacowe, jak na przykład zapewnienie dostępu do prywatnej opieki zdrowotnej czy pakiet sportowy. Wpływają one pozytywnie na zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą poprzez ograniczenie czasochłonnych czynności. W szczególności dotyczy to ubezpieczeń zdrowotnych, które na przykład pozwalają zminimalizować okres oczekiwania na wizytę u lekarza – mówi Ewa Zembło, Kierownik Zespołu HR w SALTUS Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie medyczne ważnym wyróżnikiem

Najbardziej powszechnym i popularnym wśród pracowników czynnikiem przyciągającym do firm jest perspektywa możliwości korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej zapewnianej przez pracodawcę. Potwierdzają to nie tylko liczne badania i ankiety prowadzone wśród Polaków, ale ma to również odzwierciedlenie w rosnącej liczbie osób objętych grupowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi.

- Dotyczy to już nie tylko dużych koncernów i korporacji. Zalety firmowych pakietów medycznych docenili również przedstawiciele sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Zdają sobie także sprawę z tego, że grupowe ubezpieczenia zdrowotne to nie tylko atut w procesie rekrutacji. Pracownicy doceniają możliwość sprawnego skorzystania z fachowej pomocy na wysokim poziomie, co wpływa bezpośrednio na ich motywację i efektywność w pracy – wskazuje Ewa Zembło.

Nieustanny rozwój polskiego rynku prywatnych usług medycznych skutkuje zmianami cen proponowanych świadczeń oraz większą ilością oferowanych rozwiązań. Dzięki temu każda firma, niezależnie od wielkości organizacji, może skorzystać z produktu dopasowanego do jej potrzeb i możliwości. Najwięcej korzyści z tych zmian mogą czerpać przedstawiciele sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Ze względu na skalę działalności szukają oni rozwiązań niewymagających znacznych nakładów finansowych. Jednym ze sposobów jest współfinansowanie przez pracowników proponowanych pakietów medycznych. Model ten nie wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów przez żadną ze stron, a znacząco wpływa na komfort i zadowolenie z pracy.

 



Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
gam_366x100.jpg