Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Biegacze mają lepiej skomunikowany mózg


Osoby uprawiające biegi przełajowe mają więcej połączeń mózgowych niż ich rówieśnicy, którzy prowadzą siedzący tryb życia – czytamy na łamach "Frontiers in Human Neuroscience".

Dotychczas w badaniach naukowych wykazano, że ćwiczenie zdolności manualnych podczas gry na instrumencie, bądź koordynacji wzrokowo-ruchowej w trakcie gry w golfa, przyczynia się do powstawania strukturalnych i funkcjonalnych zmian w mózgu. Okazuje się, że podobny efekt może wywierać także inna forma aktywności – bieganie.

Badacze z Uniwersytetu Arizony (USA) ustalili, że osoby, które regularnie trenują biegi przełajowe, mają lepiej ukształtowane połączenia neuronalne pomiędzy odległymi obszarami mózgu, niż osoby, które na co dzień unikają wysiłku fizycznego. A to oznacza, że mają lepiej rozwiniętą przerzutność uwagi, planowanie, czy podejmowanie decyzji.

 

Chociaż pracownicy uniwersytetu nie dowiedli, że owe zmiany strukturalne przekładają się na lepsze funkcjonowanie poznawcze, uważają, iż jest to bardzo prawdopodobne. Przede wszystkim są jednak zainteresowani sprawdzeniem, czy poprawa łączności funkcjonalnej w młodym wieku pozwala na zachowanie większej sprawności umysłowej w okresie późnej dorosłości.

(ao) (PAP)

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sln_366x100.jpg