Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Medycyna personalizowana jako medycyna przyszłości

Rozwój nauki i nowoczesne technologie badania genomu dostarczają niezbędnej wiedzy, dzięki której można z większą efektywnością i bezpieczeństwem leczyć chorych podchodząc do procesu diagnostyczno-terapeutycznego w sposób medycznie spersonalizowany.

Poszukiwanie leku w oparciu o widoczne symptomy i fizjologię choroby powoli wypiera nowe podejście medycyny opierające się na badaniach molekularnych mechanizmów choroby oraz identyfikujące geny odpowiedzialne za jej powstanie, aby możliwe było opracowanie precyzyjnego leku działającego na ściśle określony cel. W nowoczesnej praktyce lekarskiej centralną rolę odgrywa diagnostyka wspierana przez testy genetyczne i markery molekularne i podejmowane w oparciu o nią decyzje terapeutyczne. Według oficjalnej definicji medycyna spersonalizowana ma polegać na podaniu odpowiedniego leku, w optymalnej dawce, odpowiedniej osobie we właściwym czasie. Taki sposób leczenia niesie ze sobą wiele korzyści – oszczędność czasu, mniejsze koszty oraz przede wszystkim większa skuteczność leczenia i ograniczenie występowania działań niepożądanych.

Medycyna personalizowana z powodzeniem znajduje zastosowanie w onkologii, choć coraz częściej wchodzi w obszar diabetologii, kardiologii, pulmonologii czy reumatologii. W celu optymalnego wykorzystania dobrodziejstw medycyny personalizowanej, warto podjąć działania zmierzające do wypracowania konkretnych systemowych rozwiązań, niwelujących istniejące bariery prawne, świadomościowe czy ekonomiczne. Potrzebna jest rzetelna analiza porównawcza nowych i starych metod leczenia, oparta nie tylko na sukcesie terapeutycznym, ale także efektywności kosztowej. Leczenie oparte na wiedzy w zakresie patogenezy molekularnej u poszczególnych pacjentów, pozwala na jego optymalizację nie tylko w ujęciu medycznym, ale również ekonomicznym. Dzięki zindywidualizowaniu podejściu do chorych możliwe jest między innymi uniknięcie wydatków związanych z nieskutecznym leczeniem. Kluczowe jest to, by na jak najwcześniejszym etapie postępowania terapeutycznego zastosować odpowiednio dobrane metody diagnostyczne. Kompleksowe, a zarazem zindywidualizowane podejście do procesu terapeutycznego, połączone z regularnym monitorowaniem jego postępów, mogą przyczynić się do znaczących oszczędności m.in. w zakresie systematycznie rosnących wydatków na leczenie onkologiczne.

Uwarunkowania cywilizacyjne i demograficzne pozwalają przewidywać, że nakłady przeznaczane na opiekę zdrowotną będą stopniowo rosły, a medycyna personalizowana jest jednym z narzędzi, pozwalających na racjonalne wykorzystanie dostępnych środków.

Warunkiem niezbędnym do optymalnego rozwoju medycyny personalizowanej jest zapewnienie ogólnosystemowych standardów w realizacji testów genetycznych, finansowania procedur diagnostyki towarzyszącej i terapii celowanych, zdefiniowanie odpowiednich ram prawnych, stymulacja badań naukowych, rozwijanie bazy sprzętu medycznego, a także informatyzacja służby zdrowia.

Zmiany systemowe powinny odzwierciedlać przekształcanie się uniwersalizmu w terapii, w zindywidualizowane podejście do pacjenta. Ten kierunek widoczny jest  m.in. w obszarze badań nad nowymi lekami. Aktualnie 42% cząsteczek będących w fazie badań i rozwoju ma potencjał,
by stać się lekami ukierunkowanymi molekularnie, a szacowany wzrost nakładów na tego typu leki
w perspektywie najbliższych 5 lat wynosi 33%. Tendencja ta jest szczególnie widoczna w onkologii, 73% cząsteczek ukierunkowanych jest molekularnie. W 2015 roku FDA zatwierdziło aż 13 takich leków.

 

To właśnie ekonomiczny wymiar medycyny personalizowanej stał się motywem przewodnim II Międzynarodowego Forum Medycyny Personalizowanej pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, wydarzenia skierowanego do środowisk naukowych, akademickich, medycznych i ekonomicznych, które odbyło się 27 marca w Krakowie.

Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg