Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Sport jest coraz bardziej trendy niezależnie od wieku – nareszcie!

Wolny czas w chwili, kiedy stał się towarem deficytowym, zaczął odgrywać dla wszystkich coraz większe znaczenie. Liczy się jakość relacji, sposoby spędzania wolnego czasu, weekendów, a przede wszystkim zwiekszyła się świadomość tego, co sprawia nam przyjemność. Zwłaszcza wśród osób 50+, które, jak wynika z badania Santander Consumer Banku, mają skonkretyzowane pasje i choć przeważają wśród nich ksiązki oraz muzyka, coraz częściej zwracają się ku aktywności sportowej.

Jak wynika z badania „Zdrowie i aktywność fizyczna Polaków 50+”, co drugi Polak w wieku 50+ twierdzi, że tygodniowo ma do dyspozycji nie więcej niż 40 godzin wolnego czasu, czyli ponad pięć godzin dziennie. I nadal, co dziesiąty respondent wskazuje, że nie ma w ogóle czasu wolnego. 65 proc. Polaków preferuje aktywności wykonywane w domu, czyli czytanie książek, oglądanie filmów bądź słuchanie muzyki. Jednak już co trzeci wybiera aktywność fizyczną i jest to druga najpopularniejsza forma wypoczynku wskazywana przez badanych. Podobny odsetek respondentów (28 proc.) deklaruje, że czas wolny poświęca na pracę na działce lub w ogrodzie.

– Aktywne spędzanie czasu ma wpływ na zdrowie i komfort psychiczny. Ruszając się, dotleniamy mózg, odpoczywamy od stresu, a przy okazji poprawiamy kondycję fizyczną i psychofizyczną - mówi Edyta Kędzierska z Polskiej Federacji Nordic Walking.

Na kolejnych miejscach wśród form spędzania czasu znalazły się: kontakty z rodziną, a także zajmowanie się domem (co piąty Polak), spotkania z przyjaciółmi (14 proc.), podróże i wycieczki (10 proc.). spacery i rozwiązywanie krzyżówek oraz sudoku (5 proc. Respondentów).

– Na szczęście niewielki odsetek badanych w wieku 50+ (6,5 proc.) spędza czas wolny biernie – leżąc lub śpiąc. Większość Polaków preferuje raczej aktywny odpoczynek i potrafi przeznaczyć na niego każdą wolną chwilę – mówi Paweł Florkiewicz, rzecznik prasowy Santander Consumer Banku.

Mężczyźni bardziej aktywni?

Wybór formy spędzania wolnego czasu nieznacznie różni się wśród kobiet i mężczyzn. 70 proc. pań wobec 57 proc. panów częściej czyta książki lub słucha muzyki. Co trzecia kobieta preferuje aktywności wykonywane na świeżym powietrzu, takie jak praca na działce lub ogrodzie. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 24 proc. Z kolei aż 33 proc. mężczyzn deklaruje, że w wolnym czasie wybiera aktywność fizyczną oraz uprawiania sport. U kobiet jest to nieznacznie mniej – 29 proc.

– Wpływ na mniejszy odsetek pań deklarujących uprawianie sportu może mieć większa liczba obowiązków na nich spoczywających. Polki najczęściej zajmują się prowadzeniem domu i na taką formę spędzania wolnego czasu wskazuje co czwarta Polka. W przypadku panów odsetek ten wynosi 12 proc. – mówi Dariusz Józefiak, dyrektor Departamentu Marketingu i Reklamy w Santander Consumer Banku.

Polacy kochają spacerować

Sport wraz z wiekiem postrzegany jest jako najlepsza profilaktyka, dostepna dla wszystkich i wszędzie. Wśród rodzajów aktywności fizycznej największą popularnością cieszą się spacery oraz marsze. Wskazało na nie ponad 70 proc. respondentów w wieku 50+. Na kolejnym miejscu znalazły się jazda na rowerze (41 proc. Badanych), praca na działce lub w ogrodzie (co trzeci ankietowany).

– Regularne uprawianie sportu zapobiega wielu chorobom, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne oraz poprawia ogólny stan zdrowia i naszą kondycję. Wraz z upływem lat powoli tracimy tkankę mięśniową, zwłaszcza gdy nie uprawiamy żadnej aktywności ruchowej. U osób niećwiczących proces ten rozpoczyna się już po przekroczeniu 25. roku życia, by po sześćdziesiątce doprowadzić do ubytku masy mięśniowej rzędu nawet 18 proc. Co istotne sport powinien być przyjemnością dla każdego, niezależnie od wieku i dlatego tak ważne staje się właściwe dobranie aktywności fizycznej w zależności od naszego temperamentu, predyspozycji i ogólnej kondycji - mówi Dariusz Józefiak z Santander Consumer Banku.

Coraz większym zainteresowaniem Polaków cieszy się nordic walking, czyli marsz ze specjalnymi kijami. Uprawia ją już blisko 3 milionów rodaków, a grono fanów tej dyscypliny stale rośnie i wybiera ją prawie co dziesiąty Polak 50+.

– Warto poznać podstawowe zasady, aby trening był jak najbardziej efektywny. Okazją do tego mogą być zajęcia nordic walking w ramach Akademii Zdrowia Santandera, które w wybranych miastach w całej Polsce ruszają już 9 maja i do sierpnia przewidują bezpłatne treningi pod okiem wykwalifikowanych instruktorów – mówi Paweł Florkiewicz, rzecznik prasowy Santander Consumer Banku.

– Nordic walking to sport dobry dla każdego, bez względu na wiek, czy poziom aktywności fizycznej. Jest bezpieczny dla naszego kręgosłupa, stawów, a także korzystnie wpływa na układ oddechowy oraz sercowo-naczyniowy. I jest dużo bardziej efektywny niż zwykły spacer – godzina marszu z kijami to wydatek energetyczny rzędu 400 kcal, a bez jedynie 280 – zachęca Edyta Kędzierska z Polskiej Federacji Nordic Walking..

Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzeniaMechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
logo_baron_366x100.jpg