Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Głosuj na siłownię terenową od Nestlé w Twojej okolicy

Wyłącznie od aktywności internautów zależy, gdzie powstanie 16 siłowni plenerowych, które ufunduje firma Nestlé w ramach drugiej edycji programu „Nestlé porusza Polskę”. W każdym województwie będzie jeden taki obiekt. W całym kraju można już głosować na blisko 500 lokalizacji zgłoszonych przez gminy do konkursu. Głosowanie trwa do 30 czerwca. Każdego dnia można oddać 1 głos.

Jak głosować?

Głosowanie jest bardzo proste. Należy zarejestrować się na stronie www.NestlePorusza.pl. Można także zalogować się za pomocą swojego konta na Facebooku. Aby oddać głos na konkretną miejscowość, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki lokalizacji, wpisując województwo, miejscowość lub kod pocztowy. Dziennie można oddać 1 głos. Głosowanie trwa do 30 czerwca 2017 roku.

Dlaczego warto?

Siłownia na świeżym powietrzu to miejsce, gdzie można aktywnie spędzić czas po lekcjach lub podczas spaceru. Ćwiczyć można bezpłatnie o dowolnej porze dnia. W siłowniach od Nestlé znajdzie się 9 urządzeń, takich jak:


  • surfer i twister – wzmacnia koordynację ruchową, aktywuje mięśnie bioder oraz stawów biodrowych;
  • orbitrek i biegacz – pobudza ruchy bioder, barków, ramion oraz nóg;
  • wioślarz – wzmacnia mięśnie nóg, ramion i górnej partii pleców;
  • drabinka i podciąg nóg wzmacnia mięśnie ramion oraz mięśnie brzucha;
  • rower i jeździec – wzmacnia wydolność serca i płuc, poprawia koordynację ruchową oraz wzmacnia mięśnie nóg, ramion i górnej partii pleców.



Na każdym urządzeniu będzie instrukcja, jak prawidłowo i bezpiecznie wykonywać ćwiczenia.

Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg