Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

SPONTANICZNIE… ZAPLANUJ WAKACJE

Wyjeżdżając na wczasy pod palmami odruchowo sięgamy po Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego albo zdajemy się na agenta biura podróży. Jednak, gdy planujemy wakacje w kraju rzadko kiedy zaprzątamy sobie głowę dodatkowym ubezpieczeniem: przecież znamy język, zasady funkcjonowania naszej Służby Zdrowia, nic nie może nas zaskoczyć. A to błąd. Zaskoczyć nas mogą przede wszystkim kolejki w lokalnych przychodniach, albo brak tych ostatnich w promieniu kilku kilometrów, jeśli wypoczywamy w małej miejscowości.

Badania wykazują, że coraz więcej Polaków planuje wczasy w kraju, ponad 80 procent z nas w tym roku skorzysta z rodzimych atrakcji. Hotele pękają w szwach, miejscowi handlarze zacierają ręce, a my pakujemy walizki.

Oczywiście nikt nie zakłada, że podczas wakacji zachoruje, albo ulegnie wypadkowi. Pozytywne podejście to ważna sprawa, jednak trzeba wziąć pod uwagę wszelkie możliwości. Nie każda przypadłość wymaga poświęcania przewidzianego na wypoczynek czasu na pogotowiu lub na końcu kolejki w zatłoczonej placówce medycznej. Chcąc uniknąć takich sytuacji warto przed wyjazdem sprawdzić co, oprócz pięknego widoku i rozrywek znajduje się w pobliżu miejsca naszego wakacyjnego pobytu. Szkoda czasu? Zainwestuj w dodatkową polisę ubezpieczeniową. W sytuacji problemu ze zdrowiem Twój ubezpieczyciel wskaże najbliższego specjalistę, a nawet zajmie się rezerwacją wizyty w Twoim imieniu.. Towarzystwa ubezpieczeniowe  współpracują z całymi  - ogólnopolskimi i lokalnymi – sieciami przychodni, ale również z samodzielnymi jednostkami.  Dodatkowa polisa zdrowotna sprawdzi się, gdy zależy Ci na czasie i komforcie. Coraz popularniejsze stają się aplikacje mobilne, a także telekonsultacje lekarskie.

Korzyści płynące z inwestycji w indywidualne lub grupowe ubezpieczenie towarzyszą nam cały rok. Chcąc wypoczywać z głową wolną od trosk, zadbajmy o to wcześniej.

Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzeniaMechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg