Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

MODA NA COACHING. MODA NA ZDROWIE.

Często myśląc o zdrowiu kojarzymy je jedynie z naszym ciałem, koncentrujemy się na pojedynczych dolegliwościach. Bywa, że weźmiemy pod lupę i naszą psychikę. Jednak nadal dość rzadko łączymy jedno i drugie, pomijając całkowicie otaczającą nas codzienność. Tymczasem najnowsze podejście do człowieka, zwane holistycznym, pokazuje, że każdy z nas jest systemem zależnych od siebie narządów, które w dodatku funkcjonują w bardzo konkretnych warunkach. Nasz styl życia, praca, ludzie, którymi się otaczamy, wszystko to ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie fizyczne. Wzajemna zależność sprawia, że idealny byłby stan równowagi ducha i ciała, lecz skąd możemy mieć pewność, że boląca głowa to na pewno nie migrena, a efekt złamanego serca? Jest ktoś, kto pomoże nam rozjaśnić trochę zawiłe połączenia naszego organizmu, to coach zdrowia.

Tak popularne dziś słowo „coaching” można odnaleźć w wielu dziedzinach życia. Teraz dotyczy ono również zdrowia. Z dobrym trenerem u boku będziemy w stanie lepiej poznać siebie, odnaleźć przyczyny naszych dolegliwości,  wypracujemy  sposób radzenia sobie z problemami, których podłoże często bywa zaskakujące. Popularny przykład: dieta, domena wielu kobiet, nierzadko tych perfekcyjnych – pomimo stuprocentowego poświęcenia często nie przynosi efektów – powodem może być niedoczynność tarczycy, stres, a nawet niskie poczucie własnej wartości. Podobnie inne dolegliwości, fizyczny ból, niedomaganie może mieć podłoże w naszej psychice czy otoczeniu. Nie jest to oczywiście regułą, nie szukajmy diagnozy na własną rękę, właśnie w tej sytuacji pomóc nam może coach zdrowia. Dzięki słuchaniu, zadawaniu odpowiednich pytań, wspólnie z nami przeanalizuje istniejące predyspozycje zdrowotne i okoliczności społeczne, weźmie pod uwagę uwarunkowania genetyczne oraz tryb życia. Tak wiele czynników musi współgrać ze sobą, aby harmonijnie, szczęśliwie i zdrowo żyć, iż nieraz warto skorzystać z pomocy kogoś doświadczonego. Profesjonalny trener pomoże w odnalezieniu przyczyny naszych dolegliwości i w razie potrzeby skieruje do konkretnego specjalisty.           Coaching zdrowia to jednak nie tylko radzenie sobie z dotychczasowymi problemami. To odważne wyjście w przyszłość, podejmowanie pozytywnych wyzwań, walka z nałogiem, kontrolowanie swoich emocji, planowanie na mniejszą i większą skalę w zgodzie z samym sobą, w pełnej świadomości swoich umiejętności i atutów… To droga ku zmianom na lepsze, droga ku Zdrowiu.

Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzeniaMechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg