Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

PRACA, MOC, ENERGIA W POLSKICH FIRMACH. PIERWSZY POLSKI RAPORT O CZYNNIKACH KSZTAŁTUJĄCYCH EFEKTYWNOŚĆ W PRACY.

Nie po raz pierwszy na polskim rynku ukazał się materiał o efektywności pracowników. Natomiast jest to pierwszy raz, gdy eksperci badali rzeczywistość rodzimych firm oraz czynniki wpływające na pracę polskiego pracownika oraz skuteczność całych organizacji. Do tej pory specjaliści opierali się na danych z zagranicznych źródeł, które  nie zawsze w stu procentach oddawały krajowe realia. Tym razem, firma HUMAN POWER oddaje w nasze ręce wynik pracy ekspertów bazujących na specyfice funkcjonowania polskich przedsiębiorstw.

Pod uwagę wzięto sześć obszarów związanych z zarządzaniem energią pracowników: sen i odpoczywanie, ruch, odżywianie, emocje, umysł i cele życiowe. Spodziewaliście się, że aż tyle rzeczy wpływa na to z jakim nastawieniem idziemy rano do pracy i co w niej osiągniemy danego dnia?

Wyniki badań z pewnością nasuną pytanie, czy sposób funkcjonowania pracowników i menadżerów idzie w parze ze stawianymi im wymogami. Czy miejsca pracy są w stanie właściwie pobudzać do działania i pozytywnie zarządzać energią swoich pracowników? Czy w dzisiejszym świecie, gdzie oczekiwania nieustannie rosną, a wyznaczane cele są coraz bardziej ambitne, można stworzyć  energetyczne miejsce pracy, gdzie w podejściu do pracownika, będą uwzględnione nie tylko jego umiejętności oraz osiągnięcia, ale i biologia? O ile można zadbać o swoje wykształcenie i nieustannie rozwijać swoją wiedzę na wielu polach, o tyle trzeba zdać sobie sprawę, że każdy człowiek ma swoje fizyczne predyspozycje i ograniczenia. A nie każdego zastąpi maszyna… Zapraszam do wspólnej analizy wyników raportu i zapewniam, że tematyką nie będzie stricte „papierkowa robota”. Cześć pierwsza „Sen i odpoczywanie” już wkrótce.

 

Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg