Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

WYBÓR „PORODÓWKI” MA ZNACZENIE

 

Przyszłe mamy mają głowy i serca pełne obaw. Troska o malucha, przygotowanie domu na jego przyjście, strach przed porodem i tym co będzie dalej… Kobiety coraz bardziej świadomie przeżywają ciążę i chcą mieć wpływ także na przebieg narodzin. To jest możliwe.

 

Po pierwsze wybór szpitala. Tej decyzji lepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę, od niej zależy w jakich warunkach przyjdzie na świat dziecko i czym będzie otoczone zarówno maluch jak i mama. Przyszłe mamy zwracają dużą uwagę na gwarancję profesjonalnej opieki w razie przewidywanych, bądź nie, komplikacji. Zapewnienie specjalistycznego sprzętu i fachowej interwencji medycznej zdejmuje z głowy wiele potencjalnych zmartwień.

Sam poród, bez względu na to czy odbywa się siłami natury czy przez cesarskie cięcie, jest dla organizmu bardzo obciążający. Dobrze, by mama mogła się zregenerować i bez obaw powierzyć noworodka personelowi, który oprócz profesjonalizmu wobec dziecka obdarzy ją samą empatią i wsparciem. Niektóre placówki proponują pokoje jednoosobowe czy nawet apartamenty, w których przez całą dobę przebywać może bliska osoba. To dodatkowy koszt, ale zdecydowanie zwiększa komfort psychiczny.

Dla przyszłych mam ważny jest też wpływ na to, kto będzie im towarzyszył w kluczowym momencie. Chodzi zarówno o bliskich, jak i personel medyczny (położna, lekarz prowadzący, anestezjolog…). Decydowanie o wykonaniu cesarskiego cięcia, skorzystanie ze znieczulenia, zgoda na nacięcie krocza, wybór pozycji, hydromasaż – na to wszystko młoda mama chce i może mieć wpływ.

Warto przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania, sprawdzić możliwości oferowane przez oddziały położnicze w okolicy. A gdy nie wiemy, co tak naprawdę powinno mieć dla nas największe znaczenie, zacząć od szkoły rodzenia i indywidualnego kontaktu z położna oraz lekarzem prowadzącym. Ciąża trwa na tyle długo, że można się nawzajem poznać i przygotować na ten ważny dzień. Zaplanowanie tych spraw zawczasu zwiększy szansę na bezstresowe przywitanie wyczekiwanych chwil i pozwoli czerpać z nich same pozytywne emocje.

Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
logo_baron_366x100.jpg