Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Do jakich lekarzy najczęściej chodzimy?


Wizyty u internisty stanowią jedynie niecałe 30% konsultacji lekarskich wykonywanych w ciągu roku, wynika z analizy przeprowadzonej przez SALTUS Ubezpieczenia.

Specjalistami, z których pomocy najczęściej korzystamy są: ginekolog, pediatra i ortopeda.

Badania diagnostyczne stanowią ponad połowę realizowanych świadczeń, a najczęściej wykonywanymi są: diagnostyka tarczycy oraz analiza moczu i pełna morfologia krwi.

Choć najczęściej w ciągu roku udajemy się do internisty, to wizyty te stanowią tylko niecałe 30% wszystkich konsultacji lekarskich – wynika z danych SALTUS Ubezpieczenia.


 

Z jakimi specjalistami konsultujemy się najczęściej?

Ginekolog, pediatra i ortopeda to specjaliści, do których oprócz internisty zgłasza się najwięcej pacjentów. Konsultacje z tymi lekarzami stanowią odpowiednio 18%, 10% i 9% ogółu wizyt zrealizowanych w ciągu roku. Niewiele rzadziej o konsultację prosimy dermatologa, endokrynologa czy okulistę. Dalej na liście najpopularniejszych specjalistów znajdują się laryngolog, kardiolog i neurolog.

Zauważyliśmy, że kobiety ponad dwukrotnie częściej niż mężczyźni korzystają z usług medycznych. Jednak mimo to odsetek konsultacji u poszczególnych specjalistów, z wyłączeniem ginekologa, wygląda raczej podobnie. Największe różnice widoczne są w przypadku porad ortopedycznych, kardiologicznych i endokrynologicznych. W przypadku dwóch pierwszych specjalności z pomocy tych lekarzy częściej korzystają panowie, za to kobiety prawie 8-krotnie częściej umawiają się na wizytę u endokrynologa – zauważa Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Najczęściej wykonywane badania

Równie ważnym elementem dbania o zdrowie i przeciwdziałania dolegliwościom jest regularne wykonywanie badań diagnostycznych. Wśród najczęściej przeprowadzanych testów zdrowotnych znajdują się badanie tarczycy, ogólne moczu, morfologia krwi czy kontrola poziomu glukozy we krwi żylnej. W dalszej kolejności wykonujemy próby wątrobowe, sprawdzamy poziom kreatyniny, cholesterolu czy dokonujemy pomiaru OB.

Badania profilaktyczne stanowią ponad połowę wszystkich świadczeń medycznych, z których ubezpieczeni korzystają w ciągu roku. Tak wysoki odsetek testów zdrowotnych w porównaniu z pozostałymi świadczeniami, konsultacjami i zabiegami fizykoterapeutycznymi, pokazuje ich rolę w procesie prawidłowego rozpoznania dolegliwości. Należy pamiętać, że diagnostyka ma kluczowy wpływ na wysoką jakość leczenia – dodaje Małgorzata Jackiewicz.

Najpopularniejsze porady specjalistyczne

Najpopularniejsze badania diagnostyczne

Ginekolog

Hormon tyreotropowy - TSH

Pediatra

Badanie ogólne moczu

Ortopeda/traumatolog

Morfologia pełna krwi

Dermatolog

Glukoza na czczo we krwi żylnej

Endokrynolog

Aminotransferaza alaninowa - ALAT (GPT)

Źródło danych: SALTUS Ubezpieczenia

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
logo_baron_366x100.jpg