Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

PANIE PILOCIE, MAM ZATKANE USZY! – JAK PORADZIĆ SOBIE Z DOKUCZLIWYMI ZMIANAMI CIŚNIENIA W TRAKCIE LOTU

 

Często podczas lotu samolotem, zwłaszcza przy starcie i lądowaniu doświadczamy uczucia zatkanych uszu. Jak sobie z tym radzić?

Co zrobić, gdy dziecko przechodzi właśnie zapalenie ucha - czy możemy je zabrać w podróż samolotem?


Skąd to nieprzyjemne uczucie?

Problem zatkanych uszu pojawia się dlatego, że gdy samolot jest w powietrzu, ciśnienie powietrza w kabinie, jest niższe niż to na lądzie. Kiedy samolot unosi się, ciśnienie spada i zajmuje więcej miejsca w uchu środkowym. Powietrze ucieka do gardła przez trąbki Eustachiusza. Natomiast, gdy samolot schodzi do lądowania, ciśnienie w kabinie wzrasta i tworzy negatywne podciśnienie w uchu środkowym, wsysając membranę bębenka do środka, tak jakby ucho było zatkane. Może to skutkować bólem zatok, zwłaszcza jeśli cierpimy na katar, albo chore gardło.


Czy można złagodzić te dolegliwości?

Jest kilka sposobów, aby wyrównać ciśnienie powietrza w uchu środkowym i tym na zewnątrz: przełykanie, ruszanie szczęką, ziewanie, żucie. Jeśli to nie działa, należy zamknąć usta, zatkać nos i nadąć policzki, tak jakby chciało się wypuścić powietrze. Należy jednak robić to ostrożnie i niezbyt często, gdyż może spowodować ból ucha i zatok. Jeżeli i to nie podziała, należy poczekać na... lądowanie, problemy znikną jak ręką odjął.

Można również, na około 30 – 15 minut przed lądowaniem użyć sprayu na zatkany nos. Obkurczy on śluzówki i uszy mniej odczują zmiany ciśnienia.


W przypadku niemowląt i małych dzieci istnieją specjalne stopery do uszu. Nie dopuśćcie, by dziecko spało podczas startu i lądowania samolotu, młodszemu dajcie butelkę ze smoczkiem, a starszemu gumę do żucia. Spróbujcie nauczyć ich opisanego powyżej ćwiczenia: wydechu z zamkniętymi ustami i zatkanym nosem.


A gdy dziecko choruje na zapalenie ucha?

W przypadku zapalenia ucha środkowego, trąbki Eustachiusza i ucho środkowe są zatkane. Wobec tego, ucho nie może zareagować na zmiany ciśnienia podczas lotu i istnieje ryzyko, że dziecko odczuje duży ból. Istnieje nawet niebezpieczeństwo pęknięcia bębenka. Na co zwrócić uwagę?

• jeśli dziecko cierpi na przewlekłą infekcję ucha albo katar, lot nie jest wskazany.

• czasami po wyzdrowieniu, za bębenkiem nadal znajduje się płyn i dziecko gorzej słyszy. Bywa, że dopiero po upływie kilku tygodni sytuacja wraca do normy. Wtedy lot nie stanowi problemu.

• kiedy infekcja ucha nie jest do końca wyleczona, ale bębenek jest przebity nie trzeba rezygnować z lotu. Jednak po przybyciu na miejsce, dziecko nie może pływać do czasu aż bębenek się zagoi.

• jeśli dziecko ma założone dreny, może bez problemu lecieć samolotem. Pomogą one uchu zaadaptować się do zmian ciśnienia.

Aby mieć pewność, że lot nie zaszkodzi maluchowi, a siebie nie narażać na stres, w każdym z tych przypadków najlepiej jest poradzić się lekarza.

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg