Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Kanapa to nie wszystko! Trenerka personalna zaprasza miłośników seriali do udziału w Poland Buisness Run


Ludzie od zawsze poszukują recepty na szczęście. Zdarza im się jednak zapomnieć, że może ono być na wyciagnięcie ręki. „Wystarczy tylko poszukać powodów do uśmiechu i zacząć obdarowywać nim nie tylko siebie” –zapewnia Katarzyna Samborska, trenerka personalna – „Co istotne, nie dokonamy tego, spędzając kolejne leniwe popołudnie na kanapie. Jak zatem odnaleźć radość w życiu, rezygnując z kolejnego odcinka serialu? To bardzo proste: pobiec razem ze mną w Poland Business Run i przekonać się, że szczęście liczy się w kilometrach!”.


Ogólnie rzecz biorąc uzależnienia nie przyczyniają się do poprawy kondycji. Jest jednak narkotyk, który zniewala mocniej niż niejedna używka. Sport? Oczywiście, ale istnieje jeszcze coś, co działa na nas bardziej niż endorfiny wyzwalane podczas wysiłku. Mowa o uczuciach. To one sprawiają, że ludzie całym sercem angażują się w swoje pasje i tracą głowę dla czegoś, co daje im poczucie spełnienia. A nie ma większej satysfakcji od tej płynącej z pomagania innym.

Poland Business Run to największy bieg charytatywny w Polsce. Uczestnicy biegną po wsparcie dla osób niepełnosprawnych ruchowo, codziennie walczących o szansę na lepsze życie.” – opowiada Katarzyna Samborska - „Aby wziąć udział w wydarzeniu, nie trzeba mieć za sobą wyczynowych treningów do maratonu. Wystarczy odrobina dobrej woli i wiara w ideę pomagania potrzebującym. Sztafetowy bieg wyzwala emocje, których nie zapewni wam żadna gra komputerowa czy popularny serial, choć w tym momencie może się to wydawać mało prawdopodobne. Życie „pozakanapowe” istnieje, a świadectwa uczestników Poland Business Run wprawią w osłupienie niejednego miłośnika leniuchowania. Właśnie rzuciłam Wam rękawicę. Czy podejmiecie wyzwanie i odważycie się na przygodę życia?”

Pośmigasz czy się wymigasz?

Wielu osobom zorganizowane biegi kojarzą się z koniecznością pokonania morderczego dystansu, wykonalnego tylko dla zawodowych biegaczy. Nic bardziej mylnego! Poland Buissnes Run to dystans około 4 km. Odległość, której może sprostać każdy zdrowy człowiek i to bez większych przygotowań. Co roku pojawia się wielu uczestników, dla których to pierwsze tego typu doświadczenie. Mimo iż przed podjęciem decyzji o pierwszym starcie targały nimi wątpliwości, większość z nich chętnie uczestniczy w kolejnych edycjach. Zresztą w Poland Buisness Run termin „bieganie” jest bardzo umowny, nie liczy się kolejność przekraczania linii mety, więc można po postu relaksacyjnie truchtać. Zaskoczeni? Szach mat zawodowi poszukiwacze wymówek!

Uwaga, pali się!

Właściwie to spala. Kalorie. Nawet bardzo wolny bieg powoduje spalenie około 10 kalorii na minutę, ale oczywiście podkręcenie tempa zwiększa korzyści. „Redukcja tkanki tłuszczowej to tylko jedna z wielu zalet biegania, a naprawdę jest w czym wybierać” – przekonuje propagatorka zdrowego trybu życia- „od zmniejszenia ryzyka chorób serca po wzmocnienie układu immunologicznego. Jeżeli dodamy do tego zgrabną sylwetkę i lepszą kondycję to otrzymamy najcięższe działo wytoczone przeciwko większości chorób cywilizacyjnych.” Co istotne wszystko to zupełnie za darmo. Jogging nie wiąże się ze specjalistycznymi przyrządami ani opłatami za siłownię. Jedyne, czego potrzebujesz to sportowe buty, spodenki, koszulka i… możesz biec w trasę!

Regularne bieganie to także skuteczna broń w walce… ze starzeniem się organizmu. Jest dużo bardziej skuteczne niż apteczne witaminy czy luksusowe kosmetyki. Chyba każdy chciałby się czuć jak młody bóg nawet w podeszłym wieku? Systematyczne treningi zapobiegają przedwczesnej niesprawności, gdyż bieganie cofa wiek biologiczny od 6 do nawet 17 lat! Wiecie ile do tej pory kosztowały Was „cudowne” suplementy i witaminy w kapsułkach? Czas na rachunek sumienia!

Żeby było w życiu „z górki”, dotleń szare komórki!

Co prawda nie można dosłownie rozleniwić mózgu, jednak jego moce przerobowe mogą zostać niezamierzenie zmniejszone. Nie ma nic dziwnego w tym, że osoby, które dzielą swój czas na często siedzący tryb pracy i bierny odpoczynek w czasie wolnym skarżą się na brak energii, spadek nastroju czy problemy z koncentracją. Niedotleniony mózg po prostu odmawia posłuszeństwa, a to nic innego jak zmarnowany potencjał intelektualny. Wielka szkoda, zwłaszcza, jeśli pracujemy w zawodzie, który wymaga od nas kreatywności oraz wzmożonej aktywności umysłowej. Mówiąc wprost: jeżeli chcemy maksymalnie wykorzystać możliwości naszego mózgu, zacznijmy od regeneracyjnej przebieżki.

Jogging zdecydowanie wspiera centralny układ nerwowy. Uwalniane podczas treningu endorfiny działają odprężająco i skutecznie redukują stres. W czasach gdy liczba zachorowań na depresję wzrasta, to właśnie bieganie posiada dobroczynny wpływ na poprawę nastroju i stanu psychicznego. Za oknem piękna pogoda, a Ty wciąż nie znajdujesz w sobie motywacji, by z niej skorzystać? Podejmij wyzwanie i dołącz do Poland Business Run! Twój organizm z pewnością Ci się odwdzięczy!

W grupie raźniej – ahoj przygodo!

Świeżo upieczony zawodnik ma prawo odczuwać stres przed pierwszym oficjalnym startem. Aby zminimalizować to uczucie, w Poland Business Run udział bierze cała drużyna, a sam bieg ma formę sztafety. Bardzo ważny jest także cel, w jakim biegną uczestnicy – pomoc osobom niepełnosprawnym ruchowo, które dzięki rokrocznej organizacji tego przedsięwzięcia mają szansę na normalne życie. Poland Business Run to nie tylko bieg charytatywny. To przede wszystkim filozofia życia zbudowana na solidnych fundamentach empatii i zaangażowania. Tutaj każdy początkujący zawodnik, mocno dopingowany przez własną drużynę, czuje się częścią ogromnego, społecznie istotnego projektu.

Z własnego doświadczenia wiem, że nic nie zastąpi uczucia euforii po przekroczeniu linii mety– pierwszy bieg pozostawia wspomnienia, które wzruszają potem przez całe życie.”–podsumowuje Katarzyna Samborska – „Dlatego warto poświęcić ten jeden dzień na to, aby zatroszczyć się o swoje zdrowie, a przy okazji o los jednego z beneficjentów Poland Business Run. Pamiętajcie, że dla nas to zaledwie 4 km do pokonania, a dla nich batalia o lepsze jutro. Jest tylko jeden problem – ten bieg naprawdę uzależnia, dlatego już teraz ostrzegam Was, że z pewnością przygoda z Poland Business Run nie skończy się na pierwszym starcie.”

Do zobaczenia na mecie!

Poland Business Run rusza 3 września w 8 miastach Polski – więcej szczegółów, wraz z harmonogramem i regulaminem zapisów, znajdziecie na stronie internetowej organizatora www.polandbusinessrun.pl.

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg