Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

OGÓLNOPOLSKA KARTA SENIORA MA JUŻ STO TYSIĘCY UŻYTKOWNIKÓW!

Ogólnopolska Karta Seniora to program prowadzony przez Stowarzyszenie MANKO, które działa na rzecz poprawy warunków życia seniorów w Polsce. Już niedługo, 31 sierpnia w Warszawie zostanie wręczony stutysięczny egzemplarz Ogólnopolskiej Karty Seniora – otrzyma go Jacek Wszoła.



31 sierpnia 2017 roku o godz. 11.00 w Kinie Muranów w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa, podczas której Magazyn Głos Seniora wręczy egzemplarz stutysięcznej Ogólnopolskiej Karty Seniora dla polskiego lekkoatlety i złotego medalisty igrzysk olimpijskich w Montrealu, Jacka Wszoły.

Stowarzyszenie MANKO, organizacja non-profit, działająca na rzecz poprawy warunków życia seniorów w Polsce jest wydawcą ogólnopolskiego magazynu Głos Seniora. Dzięki niemu seniorzy mają możliwość poszerzenia swojej wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowia, prawa oraz ekonomii. Prowadzi także program Ogólnopolskiej Karty Seniora skierowany do osób, które ukończyły 60. rok życia i chcą skorzystać ze zniżek w ponad 900 firmach, instytucjach oraz ośrodkach zdrowia w całej Polsce. Stowarzyszenie MANKO już po raz czwarty organizuje Ogólnopolskie Senioralia. W tym roku w Krakowie, 15 września.

MANKO swoje działania realizuje we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwem Zdrowia, Komisją Polityki Senioralnej oraz Ogólnopolskim Porozumieniem Rad Seniorów. Program Ogólnopolskiej Karty seniora połączony jest z rozpoczętym dwa lata temu projektem Miasto Przyjazne Seniorom. W jego ramach Stowarzyszenie MANKO ściśle współpracuje już z ponad 45 miastami i gminami w całej Polsce, są to m.in. Warszawa, Rzeszów, Dąbrowa Górnicza, Zabierzów, Dzierżoniów, Stary Sącz, Jastrzębie-Zdrój, Świętochłowice, Kłodzko, Tomaszów Lubelski, Włocławek, Ustrzyki Dolne, Jejkowice, Lubanie, a także Nowe Miasto Lubawskie - w części z tych gmin i miast wydane zostały lokalne edycje Ogólnopolskiej Karty Seniora. Program Miasto Przyjazne Seniorom ułatwia osobom, które ukończyły 60 rok życia dotarcie do programu Ogólnopolskiej Karty Seniora we własnym mieście.


Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg