Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Żyj w zgodzie z rytmem natury!

Na nasze życie bez wątpienia wpływa Księżyc. Widać to zwłaszcza w okolicach pełni, kiedy to jesteśmy zdecydowanie bardziej pobudzeni, nerwowi, gorzej śpimy, mamy dużo więcej energii. Warto ten księżycowy rytm wykorzystać w pracy w ogrodzie, ze zwierzętami, ale także podczas kuracji odchudzającej, oczyszczania, a także wzmacniania organizmu. By robić to prawidłowo, zgodnie z kwadrami Księżyca warto zajrzeć do Ekologicznego Poradnika Księżycowego autorstwa Magdaleny Przybylak- Zdanowicz. Właśnie ukazała się 25. edycja popularnego kalendarza dla działkowców, ogrodników, rolników, gospodyń, wędkarzy, pszczelarzy, zielarzy, grzybiarzy i wszystkich prowadzących ekologiczny, zdrowy styl życia.

 

Kalendarz w formie książki

Ekologiczny Poradnik Księżycowy to kalendarz w formie książki (ma 96 stron), który swym charakterem nawiązuje do wielowiekowej tradycji pisania kalendarzy. Bazuje na doświadczeniach i ponad 20-letnich obserwacjach poczynionych przez jego twórcę śp. Zbigniewa Przybylaka, który przez wiele lat wiedzę naszych przodków, dotyczącą rytmów księżycowych spisywał, usystematyzował i zostawił właśnie w formie Ekologicznego Poradnika Księżycowego.

Najważniejsze fazy Księżyca

Eko poradnik jest opracowywany na podstawie faz Księżyca w oparciu o coroczne dane z Zakładu Geodezji i Geodynamiki Instytutu Geodezji i Kartografii - podczas opracowywania kalendarza nie bierze się pod uwagę oddziaływania znaków zodiaku (tym charakteryzują się popularne kalendarze biodynamiczne). Do poszczególnych faz Księżyca "przypisane są" najróżniejsze czynności ogrodnicze i gospodarskie, dlatego też każdego roku wypadają w innych terminach.

Poszczególne dni tygodnia przynależą do określonych faz księżyca i determinują zakres prac jakie możemy wtedy wykonywać.

  • Kwadra liścia – czas po Nowiu Księżyca - pomaga w pozyskiwaniu, sianiu, pielęgnacji roślin liściowych, to najlepszy czas do cięcia włosów oraz do wędkowania
  • Kwadra owocu – czas przed samą Pełnią Księżyca – to najlepszy z najlepszych czas do wykonywania siewów, zbiorów, robienia przetworów zwłaszcza roślin owocowych i ziół, to idealny czas na grzybobranie
  • Kwadra korzenia – czas zaraz po Pełni – to najlepszy moment do wszelkiej pracy z roślinami korzeniowymi, dobry czas na kurację odchudzającą i oczyszczającą
  • Kwadra uprawy – czas przed samym Nowiem – to najlepszy termin do tępienia chwastów, przekopywania ziemi, nawożenia, niekorzystny do siewów, wykonywania przetworów etc, najlepszy czas do prac przy pszczołach.

Ekologiczny Poradnik Księżycowy zawiera liczne porady, najlepsze dni siewów, zbiorów, nasadzeń, najlepsze terminy prac w ogrodach, pasiekach, na polach, w stawach. Dla wędkarzy dni najlepszych brań ryb, prognozy pogody na rok i każdy miesiąc, prognozy urodzajów w danym roku, przysłowia, ekologiczne metody walki ze szkodnikami, kuracje zielarskie, przypomina dawne tradycje związane z obyczajowością, obrzędami nie tylko tymi charakterystycznymi dla wsi.

To kalendarz inny niż wszystkie, mający rzeszę wiernych Czytelników, którzy potwierdzają jego skuteczność, zwłaszcza w listach i opiniach publikowanych rokrocznie w kolejnych edycjach kalendarza.


Ekologiczny Poradnik Księżycowy 2018 - Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Wydawca: Eko Media

www.poradnikksiezycowy.pl

 

www.wydawnictwogaj.pl



Magdalena Przybylak-Zdanowicz - dziennikarka i współautorka poradników zielarskich „Zielarskie kuracje na choroby skóry i włosów”, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych: „Atlas nalewek”, „Pieczemy ekologiczny chleb w domu”, „Wytwarzamy ekologiczny ser w domu”, „Uzdrawiające ziarna zbóż”. Każdego roku opracowuje Ekologiczny Poradnik Księżycowy tradycyjny i na ścianę – poradnikksiezycowy.pl. Współtworzy "Kalendarz Rolników", opracowuje „Kalendarz Prenumeratora Gazety Pomorskiej”. Współpracuje z czasopismem i portalem o produktach ekologicznych Biokurier.pl, oraz czasopismem dla rolników ekologicznych Eko Arka www.ekoarka.com.pl . Laureatka wyróżnienia w konkursie na najciekawszą publikację związaną z rolnictwem ekologicznym. Od kilku lat, wspólnie z mężem, prowadzi certyfikowane gospodarstwo ekologiczne na Warmii – Warmińska Ekozagroda.


Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg