Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Efektywność liderów w polskich organizacjach


Niemal połowa osób zarządzających polskimi firmami jest zdania, że ich sposób pracy  jest niekorzystny dla zdrowia. 1/3 liderów uważa, że nie są w pełni efektywni, a praca zawodowa negatywnie wpływa na ich kontakt z bliskimi. W Raporcie Human Power znajdziemy odpowiedź na pytanie w jakiej kondycji są liderzy polskich organizacji i poznamy 11 najważniejszych czynników wysokiej efektywności. Dziś poruszymy cztery z nich.

Raport Human Power wyodrębnia najistotniejsze obszary przekładające się na energie i efektywność osób zarządzających. Do zadań współczesnych liderów należy już nie tylko kierowanie zespołami, ale też wyznaczanie kierunków działań oraz adekwatne reakcje na dynamicznie zachodzące zmiany. Ważne jest więc, by mieli świadomość na co zwrócić uwagę, by pracować efektywnie, bo nieefektywny lider równa się nieefektywny zespół, co może mieć w swoich skutkach kolosalne znaczenie.

„Pijani” z niewyspania

Źle przespana noc powoduje trudności w wykonywaniu swoich obowiązków. Jeśli brak dobrego snu nawarstwia się przez kilka kolejnych dni ma ogromny wpływ na ograniczenie psychoruchowe, porównywalne z posiadaniem we krwi ok. 1 promila alkoholu. A czy liderzy wysypiają się? Według badań Humana Power ponad połowa (55,1%) szefów polskich organizacji budzi się rano zmęczona, 1/3 cierpi na skumulowany niedobór snu, śpiąc codziennie krócej niż zalecane 6 godzin.

Praca ponad siły

Typowy dzień managera zwykle zaczyna się ok. 6.00 rano i kończy koło północy. Pracuje intensywnie, nie robi sobie przerw w pracy i bardzo często zabiera pracę do domu. Potwierdzają to wyniki badania Human Power - ponad połowa przebadanych liderów (53,8%) pracuje wiele godzin nie robiąc sobie żadnych przerw, a większość (60,1%) nie odpoczywa nawet przez zalecane 10 minut co dwie godziny pracy. Pozostali, nawet podczas przerw, myślą o pracy i kolejnych zadaniach do wykonania. ¾ liderów (75%) pracuje standardowo więcej niż 40 godzin tygodniowo, a ponad połowa zabiera pracę do domu. Należy pamiętać, że przebywanie w pracy do późnych godzin wieczornych, zabieranie służbowych obowiązków do domu i brak rzeczywistego odpoczynku prędzej czy później przeniesie ich na przeciętny poziom efektywności redukując kreatywność i zaangażowanie. Zastanówmy się zatem, jak by to było, gdyby ich praca nie zależała od czasu, jaki spędzają fizycznie siedząc za biurkiem, ale od energii, jaką w nią wkładają i wartości, jaką w efekcie są w stanie wypracować w jednostce czasu.

Telefon i mail – „najlepsi przyjaciele” lidera

Współczesne technologie sprzyjają szybszemu podejmowaniu decyzji oraz realizacji zadań poprzez możliwość natychmiastowej komunikacji z każdego miejsca. Paradoksalnie, to co powinno być pozytywne wpływa w dużym natężeniu na spadek ich produktywności. Blisko 60% menadżerów zadeklarowało, że nie potrafi pracować bez konieczności ciągłego sprawdzania poczty i odbierania telefonów. Nawet w czasie wolnym, poza godzinami pracy, odbierają służbowe maile, do czego przyznało się 66,4 % badanych. Może to świadczyć o symptomie stałej niepełnej uwagi, który objawia się m.in .trudnościami z koncentracją, na którą skarży się aż 36,6% ankietowanych. Blisko 1/3 liderów nie pamięta też, jakie zadania wykonywała poprzedniego dnia w pracy. Ponadto niemal wszyscy przebadani managerowie (92,1%) mają ciągle przerywane swoje zadania przez maile, telefony i pytania od współpracowników. Taki styl pracy prowadzi do zepchnięcia ich na margines produktywności – gdzie bardziej liczy się ilość, a nie jakość wykonywanej pracy, popełnianych jest więcej błędów, nie ma czasu na myślenie strategiczne czy kreatywność. Bezlitosny pośpiech w działaniu szkodzi zaangażowaniu, głębokim refleksjom, a w końcu także dostarczanym wynikom.

Lider w równowadze?

Szczęśliwy lider jest o 31% bardziej produktywny. Badanie zrealizowane przez Human Power pokazuje, że większość menadżerów lubi swoją pracę (66,1%). Jednocześnie blisko 40% ankietowanych wskazało, że odczuwa w pracy irytację i zniecierpliwienie, a 25% również strach i niepokój. Jedną z przyczyn jest nieustanne funkcjonowanie liderów w niedoczasie, pośpiechu, napięciu i presji. To sprzyja utracie zdolności do spokojnego i racjonalnego zastanowienia się, jak najlepiej odpowiedzieć na zaistniałą sytuację - stają się bardziej zdawkowi, zadaniowi, skoncentrowani na celu, mniej twórczy i kreatywni oraz mają niski poziom myślenia strategicznego. Już od dawna eksperci alarmują, że okresy intensywnej pracy powinny być przeplatane okresami pełnego odpoczynku i regeneracji. Rytmiczne przechodzenie od pełnej mobilizacji do odpoczynku to jedyny sposób, by zapewnić nam wysoką efektywność, dobre samopoczucie i większą motywację do pracy.

Human Power to multi-dyscyplinarny zespół ekspertów - lekarzy, neurobiologów, dietetyków, psychologów, nauczycieli yogi, mindfulness, rehabilitantów, trenerów personalnych - specjalizujących się w zarządzaniu energią pracowników. Organizacja prowadzi badania, jak skutecznie zwiększać efektywność działania ludzi, wykorzystując ich naturalny, biologiczny potencjał. Programy szkoleń oraz kampanie edukacyjne z zakresu podnoszenia efektywności dobowej, oparte są o najnowsze, światowe wyniki badań z obszaru neurobiologii, psychologii behawioralnej, medycyny sportowej oraz dietetyki. Raport powstał we współpracy z Aon Hewitt, Grupą Pracuj, Kinnarps Polska oraz Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami. Patronem Merytorycznym badania jest Uniwersytet Łódzki.

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg