Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

„Czy wszystko gra?” – kampania profilaktyczna dla prawdziwych mężczyzn

Ruszył właśnie drugi etap ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej „Czy wszystko gra?”. Jest to inicjatywa skierowana do wszechstronnie aktywnych kobiet i mężczyzn. Często, w nadmiarze obowiązków służbowych i prywatnych zapominamy o sobie. Zwłaszcza panowie, którym zdarza się, że chętniej i częściej dbają o przegląd samochodu niż badanie swojego własnego zdrowia. Statystyki pokazują, że robią to 3 razy rzadziej niż kobiety, zmienia się to dopiero po 50. Dla przykładu badania PSA - markera prostaty, czyli gruczołu krokowego, który – dla  jasności - mają tylko panowie nie wykonuje co trzeci Polak z grupy ryzyka, co trzeci cierpi też na nadciśnienie tętnicze, a co drugi ma podwyższony cholesterol.


Tymczasem okazuje się, że badania laboratoryjne to najtańsze źródło informacji diagnostycznej. Według najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli są podstawą około 60% decyzji lekarskich i generują około 10% kosztów opieki zdrowotnej. Niestety w Polsce wykonuje się ich za mało, 85% z nich zlecają szpitale, z czego można wywnioskować, że badania wykonuje się już w momencie wystąpienia choroby, a nie przed jej objawami.

DIAGNOSTYKA zachęca do odwrócenia tego trendu – badajmy się na bieżąco i zapobiegajmy zamiast leczyć. W ramach zachęty do badań organizowane są specjalne kampanie profilaktyczne skierowane zarówno do mężczyzn, jak i do kobiet w różnym wieku, dla dzieci oraz osób starszych. Do tej pory skorzystało z nich kilkaset tysięcy osób. 11 września ruszyła trzymiesięczna kampania dedykowana mężczyznom: panowie w specjalnie obniżonej o ponad 50% cenie będą mogli wykonać 15 ogólnych, przekrojowych badań oraz badania szczególne, tzw. intymne.

Panowie, ilu z Was wykonało choć raz w życiu badania urogenitalne?

O ile dla kobiet wizyta u ginekologa jest czymś naturalnym, o tyle panowie do urologa chodzą niechętnie. Najczęściej dopiero wtedy, kiedy mają objawy choroby. Natomiast patogeny chorób intymnych charakteryzują się tym, że najczęściej przebiegają bezobjawowo, mężczyźni są nosicielami, a objawowo chorują ich partnerki. Zatem to badanie jest też zaproszeniem do tego, by zadbać o swoją dziewczynę, żonę. Co ważne, badania będą wykonywane z moczu, nie trzeba iść na wizytę z pobraniem wymazu z cewki moczowej, co dla większości panów jest uważane za dyskomfortowe.

Jakie badania wchodzą w skład pakietów?

Pakiet ogólny: morfologia, OB, CRP (marker stanów zapalnych), fibrynogen (wskaźnik układu krzepnięcia krwi), D-dimer (kontrola zakrzepicy), lipidogram czyli cholesterol całkowity, cholesterol HLD i LDL oraz trójglicerydy, glukoza, ALT i GGTP (kontrola wątroby), kreatynina i kwas moczowy (badanie funkcji nerek), magnez, badania hormonalne (TSH i testosteron) oraz wspomniane wcześniej PSA, marker prostaty.

W pakiecie specjalistycznym stawiamy na zdrowie intymne i partnerstwo. Proponujemy zestaw sześciu patogenów powodujących atypowe infekcje dróg moczowo-płciowych, w zestawie znajdziemy badania patogenów m.in. chlamydii, mycoplasm, ureoplasm, rzęsistka pochwowego.

Kampania potrwa od 11 września do 30 listopada 2017 roku, vouchery na badanie można pobrać ze strony www.wszystkogra.diagnostyka.pl dodatkowo można będzie wygrać wartościowe nagrody –pobyty dwuosobowe z zabiegami w Hotelu Centuria Wellness & SPA, zestawy nagród od sieci aptek ZIKO – zestawy kosmetyków i torebki marki Wojewodzic. Vouchery na badania można będzie zrealizować do końca grudnia 2017.

Na koniec apel do kobiet – żon, partnerek, matek – zadbajcie o swoich mężczyzn! Same możecie pobrać voucher ze strony DIAGNOSTYKI i wysłać swojego mężczyznę na badania, nie czekając aż on się tym zajmie. Skoro to takie trudne dla panów, pomóżmy im: zamiast walczyć i przekonywać, zaakceptujmy tę słabość i ułatwmy im skorzystanie z kampanii.

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
apteki_tdz.jpg