Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Elementy polis zdrowotnych, o których warto pamiętać

Mimo iż polisy oferują nawet kilkaset świadczeń medycznych, ubezpieczenia zdrowotne nadal są kojarzone głównie z wizytami u internisty czy badaniami diagnostycznymi. Tymczasem często mamy do dyspozycji konsultacje profesorskie, opiekę dietetyka czy zasiłek szpitalny.

Ubezpieczenia zdrowotne to sektor polskiego rynku ubezpieczeń, który rozwija się bardzo dynamicznie. Jednak mimo wciąż rosnącej liczby ubezpieczonych, Polacy nie do końca są świadomi możliwości, jakie się im oferuje.

Decyzję o zakupie ubezpieczenia przeważnie podejmujemy wtedy, gdy chcemy skrócić czas oczekiwania na wizytę u specjalisty czy badanie, na które w ramach NFZ czekalibyśmy nawet kilka miesięcy. Warto jednak pamiętać, że polisy zdrowotne to nie tylko doraźna pomoc. Ubezpieczenie można rozszerzyć o dodatkowe pakiety, ale nawet w ramach podstawowej polisy coraz częściej znajdują się nawet nieoczywiste świadczenia – mówi Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Wszystkie informacje na temat zasad funkcjonowania polisy, w tym spis specjalności lekarskich oraz dostępnych badań, znajdują się w dokumencie nazywanym Ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU).

O jakich świadczeniach najczęściej zapominamy?

Konsultacje profesorskie

Ubezpieczenie zdrowotne coraz częściej oferuje konsultacje profesorskie mające zazwyczaj na celu zasięgnięcie dodatkowej, niezależnej opinii lekarskiej. Takich porad szukają najczęściej pacjenci chorzy na nowotwór lub cierpiący na problemy neurologiczne, czy też przed podjęciem decyzji o zabiegu kardiochirurgicznym.

Zasiłek szpitalny

To sytuacja zapisana w OWU, w przypadku której ubezpieczenie zdrowotne zobowiązuje się wypłacić posiadaczowi polisy określoną kwotę za każdy dzień pobytu w szpitalu.

Opieka dietetyka lub psychiatry

Odpowiednie odżywianie jest uznane za czynnik mający ogromny wpływ na stan zdrowia. Według raportu CBOS to opinia 48% Polaków. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie korzystną dietę i odpowiednio się do niej stosować. Aby sobie nie zaszkodzić, warto skorzystać z konsultacji dietetyka, które coraz częściej znajdują się w wybranych wariantach polisy.

Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą

Oferty różnych ubezpieczycieli posiadają często dodatkowe pakiety, rozszerzające ochronę, np. o ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. Dotyczy to głównie polis turystycznych, które zawierają najczęściej pokrycie kosztów pomocy lekarskiej, transportu medycznego czy domowych wizyt internisty lub pediatry.

Jak się okazuje, dostęp do prywatnych przychodni, to tylko jedna z wielu propozycji ubezpieczenia zdrowotnego, które oferuje opiekę medyczną w wielu aspektach.

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg