Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Laparoskopia ginekologiczna- komfort i precyzja

Laparoskopia to technika, która znacznie zwiększyła skuteczność wielu zabiegów oraz podniosła znacząco komfort pacjentów. Jest wykorzystywana w wielu dziedzinach. Jakie możliwości niesie ze sobą zastosowanie aparatury laparoskopowej w przypadku diagnostyki, profilaktyki i leczenia chorób żeńskich narządów płciowych?


 

Zdrowie i komfort przede wszystkim

Laparoskopowa diagnostyka ginekologiczna to możliwość dokładnego zbadania stanu narządów wewnętrznych i wykrycie nieprawidłowości oraz schorzeń. – Szczegółowa obserwacja w dużym powiększeniu wewnętrznych narządów rozrodczych, czyli macicy, jajowodów i jajników, to tylko jeden z wielu atutów zastosowania laparoskopu. Wewnętrzne narządy płciowe kobiety są materią wyjątkowo delikatną, a dzięki tej małoinwazyjnej metodzie możemy usunąć różnego rodzaju nieprawidłowości, które wpływają niekorzystnie na stan zdrowia pacjentki i jej płodność - mówi dr n. med. Andrzej Bręborowicz, ginekolog z poznańskiej przychodni MedPolonia.

Lista zalet laparoskopii ginekologicznej jest naprawdę długa. Pacjentki mogą wrócić do domu już dobę po zabiegu, a do regularnych czynności nie dłużej niż po kilku dniach. Zmniejsza się ryzyko powstania zrostów, następuje szybszy powrót do zdrowia, rekonwalescencja i hospitalizacja również są o wiele krótsze. Lepszy jest efekt kosmetyczny oraz mniejszy ból pooperacyjny. A co najważniejsze: bezpieczeństwo pacjentek i ich komfort są na bardzo wysokim poziomie.


Pełna kontrola

Laparoskop - urządzenie chirurgiczne wyposażone w kamerę, pozwala z ogromną precyzją dokonać wielu niezbędnych zabiegów w jamie brzusznej, zwłaszcza w miednicy mniejszej kobiety. Dzięki połączeniu laparoskopu z komputerem możliwa jest maksymalna kontrola nad przebiegiem zabiegu: operator ma możliwość rozpoznania wszelkich nieprawidłowości, w tym tych niewidocznych gołym okiem. Laparoskopia jest szczególnie cenna przy diagnostyce takich zaburzeń jak endometrioza, mięśniaki macicy, zrosty, ból miednicy mniejszej i niepłodność. Często łączona jest z zabiegiem histeroskopii.

Bezpieczeństwo to podstawa

Podobnie jak inne metody chirurgiczne, także laparoskopia jest obarczona ryzykiem. – Powikłania nie różnią się znacznie od tych, występujących przy innych operacjach brzusznych, choć są o wiele rzadsze. Ryzyko reakcji uczuleniowych, powikłań związanych ze znieczuleniem, uszkodzeniem nerwów i zakrzepicy jest minimalne - szacuje się je na poziomie 1-2 proc. - tłumaczy dr n. med. Andrzej Bręborowicz z MedPolonii.

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
gam_366x100.jpg