Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

„Tak” dla coachingowego modelu zarządzania - cz.III

 

"Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem" - Konfucjusz

 

Badania przeprowadzone przez ICF Global oraz Human Capital Institute w 2014 (540 firm) i 2015 (335 firm) pokazują, że wykorzystywanie kompetencji coachingowych przez menedżera przekłada się na wzrost zaangażowania pracowników w rozwój firmy, a tym samym na wzrost finansowy organizacji.


Z powyższych badań wynika, że menedżerowie/liderzy wykorzystują umiejętności coachingowe w swojej pracy zawodowej; jest to największy odsetek firm. Oznacza to, że pracują oni ze swoimi ludźmi w taki sposób, by kreować ich świadomość i wspierać ich w zmianie zachowań.


Menedżer – coach przyszłością efektywnych zespołów?

Skuteczny menedżer musi dziś sięgać po nowoczesne style zarządzania, które dadzą mu gwarancję osiągania lepszych wyników biznesowych w krótszym czasie z równoczesną satysfakcją pracowników. Co więcej,  powinien zarządzać równocześnie sobą jak i swoimi ludźmi w taki sposób, by zarówno ci ludzie jak i organizacja mogli z tego skorzystać. Czy coachingowe podejście do zarządzania daje gwarancję sukcesu? Na pewno tak, ponieważ zasadniczą cechą coachingu jest zachęcanie ludzi; w przypadku menedżera-coacha, zachęcanie pracownika do wzięcia odpowiedzialności za siebie i swoje zaangażowanie, do postrzegania siebie jako osoby mającej wpływ na własne życie a swoją pracą na rozwój organizacji. Zaangażowanie jest właśnie tym fundamentem, na bazie którego dzięki rozwojowi pracowników, rozwija się sama organizacja, a co za tym idzie poprawiają się jej wyniki finansowe. Dzięki pracy metodą coachingową pracownicy znajdują swoje rozwiązania, rozwijają swoje umiejętności oraz zmieniają nastawienie i zachowanie. Coaching działa, ponieważ w całości opiera się na psychologicznie udowodnionych zasadach, że im bardziej zachęcamy do samodzielności, bycia w dobrych relacjach z pracownikami tym bardziej stają się oni pewni siebie i lepiej radzą sobie z powierzonymi zadaniami. Coaching jest dziś uważany, za jedną z najlepszych metod rozwoju osobistego jak i zarządzania. Każdy Manager, pragnący zdobyć kwalifikacje coacha i skupiający się na efektywnym zarządzaniu zgodnym z założeniami coachingu, powinien przejść odpowiednie certyfikowane kursy bądź odbyć cykl kilku lub kilkunastu sesji z coachem lub mentorem praktykiem biznesu, który pokaże mu, jak ważne jest posiadanie i ciągłe doskonalenie takich kompetencji w pracy z zespołem. Wykorzystanie narzędzi coachingowych to z pewnością większa szansa na rozwój nie tylko jednostek, ale i całej organizacji.



Beata Karwowska

Coach, menedżer, absolwentka studiów podyplomowych Coaching na WSB w Toruniu,  Akademii Professional Coaching Personel System z akredytacją ACSTH ICF, romanistyki UAM Poznań.

Od początku swojej kariery zawodowej związana z rozwojem; swoim i innych. Najpierw, jako nauczyciel języka francuskiego w liceum, obecnie, jako coach oraz manager w międzynarodowej organizacji. Członek ICF Global oraz ICF Polska.

Z powodzeniem i dużym zapałem realizuje projekty szkoleń miękkich dla pracowników, doskonali umiejętności współpracowników w obszarach komunikacji, umiejętności interpersonalnych, asertywności poprzez stosowanie narzędzi coachingowych. Współautorka i realizator programów szkoleniowych m.in. z zakresu rozwoju umiejętności menedżerskich oraz sztuki negocjacji, współautorka „Psychologii w coachingu” - książki dla coachów. Z coachingiem związana od 2015 roku. Ciekowi ją life coaching oraz powiązany z medytacją Zen coaching.

Energię do życia i pracy czerpie z kontaktu z drugim człowiekiem, z podróży, z książek o tematyce edukacyjnej oraz z medytacji. Pasjonuje ją rozwój ludzi pod każdą postacią.

Jej ulubionym stwierdzeniem są słowa dr Marzeny Żylińskiej, neurodydaktyka i autorki książki „Neurodydaktyka. „Nauczanie i uczenie się przyjazne mózgowi”

„Ciekawość jest najsilniejszym motorem, w jaki wyposażyła nas natura”.

Jej zdaniem Ciekawość gwarantuje rozwój. Gdy jesteśmy czegoś ciekawi zadajemy pytania, by znaleźć odpowiedzi podejmujemy działania, które zaspakajają tę ciekawość. Zaspokojona zaś ciekawość gwarantuje nasz rozwój.


Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
apteki_tdz.jpg