Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Co powinien zawierać jadłospis rocznego malucha?


Już w brzuchu mamy mały człowiek rozwija się w niezwykłym tempie. Kiedy przychodzi na świat, jego organizm nie jest jeszcze w pełni dojrzały i potrzebuje szczególnej troski. Również dieta, nawet po 1. roku życia powinna być przygotowana ze szczególną uwagą. Absolutnie nie można maluchowi serwować tych samych dań co dorosłemu. Jak więc skomponować menu dla malucha?

 

Dla małego brzuszka…

Nawet po ukończeniu pierwszych urodzin organizm dziecka stale się rozwija i bardzo różni od organizmu osoby dorosłej. W związku z tym ma tez wyjątkowe potrzeby, jest szczególnie wrażliwy na nadmiar lub niedobór określonych składników odżywczych. Dlatego powinniśmy zwracać szczególna uwagę na posiłki Juniora. Dieta całej rodziny nie zawsze jest w stanie pokryć jego dzienne zapotrzebowanie na niezbędne witaminy czy składniki mineralne. Poza tym, ze względu na delikatny układ pokarmowy maluszka wiele dan może być zbyt ciężkostrawnych. Dodatkowo często stosowane przez rodziców w nadmiarze sól oraz cukier są dla dziecka niekorzystne nie tylko ze względu na ich skutki zdrowotne, ale także przyczyniają się do kształtowania nieprawidłowych nawyków żywieniowych.


Czy wiesz, że…

…burczenie w brzuchu nie zawsze musi oznaczać głód?

Takie dźwięki wydaje układ pokarmowy, m.in. w trakcie przesuwania trawionego pokarmu.

 

Wyjątkowe potrzeby malucha

Pierwsze 1000 dni życia, jest kluczowe dla harmonijnego wzrostu i zdrowia maluszka. Jego przewód pokarmowy najintensywniej rozwija się przez pierwsze 3 lata życia, a pełną sprawność osiągnie dopiero około 5.-7. roku życia. Odpowiednio funkcjonujący brzuszek Juniora wpływa na jego dobry nastrój. Sprawia to powstająca w jelitach serotonina, czyli hormon szczęścia[1]. Prawidłowe żywienie dziecka oraz dostarczenie mu niezbędnych składników odżywczych pozwala rodzicom mieć realny oraz długotrwały wpływ na jego rozwój. To również czas kształtowania preferencji smakowych oraz nawyków żywieniowych.


Ilu posiłków potrzebuje Junior?

Dziecko w wieku 1-3 lata powinno spożywać 4-5 posiłków dziennie, w tym 3 porcje produktów mlecznych. Mleka modyfikowane typu Junior pomagają pokryć zapotrzebowanie na istotne składniki w dietach małych dzieci.

 

Dieta po 1. urodzinach

Rozszerzając dietę dziecka pozwalamy mu kosztować wielu nowych pokarmów, pamiętajmy jednak, że po 12. miesiącu życia jednym z najważniejszych elementów diety dziecka wciąż powinno być mleko i produkty mleczne. Zbyt wczesne przejście z następnego mleka modyfikowanego na mleko krowie nie jest dla młodego organizmu korzystne. Kontynuacja podawania dziecku mleka modyfikowanego typu Junior przyczynia się do zmniejszenia spożycia składników niekorzystnych dla młodego organizmu, np. nasyconych kwasów tłuszczowych czy soli. Co więcej, takie mleko modyfikowane pomaga pokryć zapotrzebowanie na istotne składniki w diecie dziecka po 1. roku życia, m.in. żelazo, wapń i witaminę D[2]. Ze względu na wyjątkowe potrzeby żywieniowe rocznego dziecka powstało Bebiko Junior 3 NutriFlor+, które zawiera m.in. wapń i witaminę D dla mocnych kości, żelazo dla rozwoju poznawczego i kwas alfa-linolenowy z grupy omega 3 dla prawidłowego rozwoju mózgu*.

*Bebiko Junior 3 NutriFlor+, tak jak inne mleka modyfikowane, zawiera wapń, żelazo, witaminę D i kwas ALA (omega 3).

Ważne informacje: Karmienie piersią wraz z urozmaiconą dietą jest rekomendowanym sposobem żywienia mał



[1] Cukrowska B. Znaczenie programowania mikrobiotycznego w rozwoju przewlekłych chorób nieinfekcyjnych. Standardy Medyczne/Pediatria, 2016; 13:808-818.

[2] Badanie z randomizacją, metodą podwójnie ślepej próby przeprowadzono w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii w latach 2012-2014. Badania, we współpracy z zewnętrznymi badaczami, były współorganizowane i sfinansowane przez NUTRICIA Research. http://ajcn.nutrition.org/content/early/2017/01/04/ajcn.116.136143

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg