Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Znane osoby powiedziały STOP UDAROM!


25 października br. na Dworcu Centralnym w Warszawie, odbył się pokaz edukacyjny z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu pt. UDAR MÓZGU W CENTRUM UWAGI.

 

W pokazie wzięły udział znane osoby: aktorzy -Urszula Dębska, Aleksandra Radwan, Adam Fidusiewicz i Paweł Kleszcz, ekipa ratowników z serialu „Na sygnale”: Monika Mazur i Konrad Darocha oraz legendarny lektor - Tomasz Knapik. Razem z polskim superbohaterem - DOKTOREM STROKE – POGROMCĄ UDARÓW pokazali co należy zrobić, gdy ktoś dozna udaru mózgu.

WŁAŚCIWA REAKCJA TO PODSTAWA

Zagrożenie udarem mózgu może dotyczyć każdego, bez względu na to czy jest gwiazdą, artystą czy po prostu przechodniem. Mało kto wie, jak należy zareagować w pojawienia się objawów choroby, a są nimi:

Usta wykrzywione,

Dłoń opadnięta,

Artykulacja utrudniona,

Rozmazane widzenie.

Obserwatorzy wydarzenia otrzymali prostą instrukcję, jak należy zachować się w sytuacji zaobserwowania u kogoś lub u siebie objawów udaru mózgu. Rozpoznanie udaru mózgu i szybka reakcja – wezwanie pogotowania (tel. 999 lub 112) mogą uratować choremu życie. Tego właśnie uczy superbohater DOKTOR STROKE - POGROMCA UDARÓW.

Przez całą swoją karierę użyczałem głosu wielu popularnym postaciom herosom, znanym z filmów akcji czy kreskówek. Doktor Stroke to ważny i niezwykły bohater! Jak mógłbym odmówić mu pomocy, gdy stawką jest edukacja Polaków na temat choroby, która w naszym kraju co 8 minut dotyka jedną osobę – komentuje swój udział w akcji Tomasz Knapik, legendarny lektor.

WYJATKOWO NIEBEZPIECZNY PRZECIWNIK

Udar jest nie tylko problemem medycznym i społecznym, ale również ekonomicznym, ze względu na koszty leczenia, jak również niepełnosprawność zawodową, która często dotyczy chorych po udarze – podkreśla dr hab. n. med. Adam Kobayashi, Kierownik Centrum Interwencyjnego Leczenia Udaru i Chorób Naczyniowych Mózgu w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie - 20% chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru, wymaga stałej opieki, a 30% pomocy w niektórych zwykłych codziennych czynnościach. Dlatego właśnie ważna jest świadomość tego, w jaki sposób objawia się udar mózgu i że należy błyskawicznie wzywać karetkę, gdy dostrzeżemy u kogoś niepokojące sygnały. Tutaj liczy się czas, bo im szybciej od wystąpienia pierwszych symptomów udaru podjęte zostanie leczenie, tym jego skuteczność jest większa i zwiększają się szanse na uniknięcie poważnych konsekwencji choroby.– dodaje dr hab. n. med. A. Kobayashi.

Udar mózgu jest trzecią, po chorobach serca i nowotworach, przyczyną śmierci. Jest też pierwszym powodem trwałej niepełnosprawności wśród Polaków po 40. roku życia. W Polsce rocznie dotyka ok. 70 tys. osób, a ok. 30 tys. z jego powodu umiera. Ryzyko wystąpienia udaru mózgu w znacznym stopniu zwiększają schorzenia układu sercowo-naczyniowego, np. nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca czy migotanie przedsionków. Czynnikiem ryzyka jest także cukrzyca, otyłość, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu czy palenie tytoniu. Zmiana stylu życia, diagnoza, a później leczenie i monitorowanie chorób, które zwiększają jego ryzyko – to kluczowe kwestie w przypadku zapobiegania udarowi mózgu.

POWIEDZMY „STOP UDAROM”!

Udar mózgu to niebezpieczny przeciwnik, ale możemy powiedzieć „STOP UDAROM”, jeśli tylko zdobędziemy podstawową, niekoniecznie specjalistyczną wiedzę o tej chorobie. - mówi Sebastian Szyper, Prezes Stowarzyszenia „Udarowcy – liczy się wsparcie!”, współorganizator Kampanii STOP UDAROM – Wierzymy, że akcja, w którą zaangażowało się tak wiele znanych osób, organizowana w samym centrum stolicy, przyczyni się do tego, by temat udaru mózgu znalazł się w centrum uwagi zarówno mediów, jak społeczeństwa.

Pokaz edukacyjny pt. UDAR MÓZGU W CENTRUM UWAGI odbył się w ramach szóstej edycji kampanii edukacyjnej STOP UDAROM. Organizowana od 2011 roku kampania wzbudza największe zainteresowanie wśród polskich inicjatyw edukacyjnych na ten temat. Ma na celu podnoszenie świadomości na temat samej choroby oraz ograniczania jej medycznych i społecznych skutków . W tym roku, w ramach kampanii, został powołany superbohater DOKTOR STROKE - POGROMCA UDARÓW, który wprowadza nowy wymiar edukacji na temat udaru mózgu.

DOKTOR STROKE - POGROMCA UDARÓW to symbol tego, jak chcielibyśmy, aby zachował się każdy z nas widząc osobę, która doznała udaru. Jego działania kierowane są szczególnie do młodych ludzi, m.in. w mediach społecznościowych. Bardzo dziękujemy naszemu superbohaterowi i wszystkim gwiazdom, które zaangażowały się w tegoroczne obchody Światowego Dnia Udaru Mózgu. Mamy nadzieję, że wspólnie zainspirujemy jak najwięcej osób do zainteresowania udarem mózgu. Każdy z nas może zostać superbohaterem. – podsumowuje dr n. med. Mariusz Baumgart, pełnomocnik ds. medycznych w Stowarzyszeniu „Udarowcy – Liczy się wsparcie!”

 


******

ŚWIATOWY DZIEŃ UDARU MÓZGU obchodzony co roku 29 października, został ustanowiony przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization) w celu uświadamiania społeczeństw, że udar mózgu jest bardzo groźną chorobą, trzecią, co do częstości, przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałej niepełnosprawności wśród osób dorosłych. Szacuje się, że jeden na sześciu mieszkańców globu będzie mieć udar mózgu podczas swojego życia. Tego dnia na całym świecie specjaliści z dziedziny neurologii, rehabilitacji i innych środowisk medycznych spotykają się i nagłaśniają problem udaru podczas specjalnych akcji, happeningów, zjazdów oraz konferencji.

ORGANIZATORZY KAMPANII STOP UDAROM:

Stowarzyszenie Udarowcy – Liczy się wsparcie! to organizacja powstała w 2012 roku w Bydgoszczy. Wspiera pacjentów oraz ich rodziny, a także propaguje wiedzę na temat udaru mózgu. Poprzez autorskie akcje i różnorodne formy komunikacji walczy o zmianę niekorzystnych statystyk, tak w zakresie samej świadomości tematu, jak też profilaktyki zachorowań i dostępu do rehabilitacji osób po udarze mózgu

Boehringer Ingelheim jest jedną z 20 wiodących firm farmaceutycznych na świecie. Działa globalnie za pośrednictwem 146 podmiotów zależnych i zatrudnia ponad 50.000 pracowników. Prowadzi prace badawczo-rozwojowe, produkcję i sprzedaż innowacyjnych produktów leczniczych o wysokiej wartości terapeutycznej, przeznaczonych do stosowania w medycynie i weterynarii. Głównym elementem kultury Boehringer Ingelheim jest zobowiązanie do działań zgodnych z zasadami odpowiedzialności społecznej.

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sp_klanad.jpg