Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Zdrowe śniadanie nie tylko od święta – sprawdzone przepisy

Śniadaniowe płatki zbożowe to prosty i sprawdzony sposób, by pierwszy posiłek dnia był smaczny i pożywny. Można z nich zrobić klasyczną „zupę mleczną” lub odkryć ich nietypowe zastosowanie. Przedstawiamy dwa przepisy na „płatki inaczej”!

 

aromatyczna propozycja na ciepło

Jabłka z żurawiną pod kruszonką z płatkami Lubella Corn Flakes

NA 4 PORCJE POTRZEBUJESZ:

· 4 jabłka

· 1 łyżeczka soku z cytryny

· 2 łyżki suszonej żurawiny

· 1 łyżka posiekanych orzechów włoskich

· 1 łyżka brązowego cukru

· 1 płaska łyżka mąki pszennej

· ½ łyżeczki cynamonu

Kruszonka:

· garść płatków kukurydzianych Lubella Corn Flakes

· 3 czubate łyżki mąki pszennej

· 3 łyżki cukru

· 70 g zimnego masła

Czas przygotowania: 35 minut

1. Jabłka obierz, usuń gniazda nasienne, pokrój w kostkę i wymieszaj z sokiem z cytryny, aby nie ściemniały. Dodaj suszoną żurawinę, cukier, mąkę, cynamon i wymieszaj dokładnie.

2. W osobnej miseczce wymieszaj mąkę i cukier przeznaczony na kruszonkę, dodaj pokrojone
w kawałeczki zimne masło i rozetrzyj palcami, aż całość zacznie przypominać mokry piasek. Dodaj płatki Lubella Corn Flakes i wymieszaj delikatnie, aby nie połamać płatków.

3. W naczyniach żaroodpornych umieść przygotowane jabłka z żurawiną – do połowy wysokości naczynia – dopełnij kruszonką do pełna. Wstawi do piekarnika nagrzanego do 180 st. C i piecz około 25 minut. Podawaj na ciepło.

 


warzywa na drugie śniadanie

Omletowe babeczki z płatkami kukurydzianymi


POTRZEBUJESZ:

· 1,5 szklanki płatków Lubella Corn Flakes Pełne Ziarno 

· 6 jaj

· 100g żółtego sera w kawałku

· 1g kukurydzy konserwowej

· 1 łyżka szczypiorku

· 1 czerwona papryka

· 1 plaster pora

· 1 pomidor

· 1 szczypta soli i pieprzu

· 1 łyżka masła

1. Jajka wybijamy i „rozkłócamy”, czyli mieszamy, np. widelcem lub trzepaczką. Dodajemy do nich żółty ser (wcześniej starty na dużych oczkach), kukurydzę oraz posiekaną paprykę, pora oraz szczypiorek.

2. Następnie, dodajemy szklankę płatków Lubella Corn Flakes Pełne Ziarno i mieszamy. Całość doprawiamy solą i pieprzem.

3. Metalowe foremki do babeczek smarujemy masłem i wlewamy masę jajeczną. Każdą babeczkę posypujemy pozostałymi płatkami. Pieczemy w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 12-15 minut.


Więcej smacznych inspiracji znajdziesz na www.uwielbiam.pl

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
apteki_tdz.jpg