Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Superdziadkowie mogą dać wnukom więcej niż słodycze. W listopadzie ruszyły dwie kampanie społeczne dotyczące cukrzycy.

 

Fundacja Medicover rozpoczęła kilkutygodniową, ogólnopolską kampanię, podejmującą temat cukrzycy typu 2. Prowadzona w dwojaki sposób kampania jest z jednej strony kierowana do dziecii młodzieży. Z drugiej zwraca się do babć i dziadków, by rozpieszczając swoje wnuki, chronili je jednocześnie przed chorobami cywilizacyjnymi. Wspólny mianownik obu akcji to zdrowy styl życia, który może nas uchronić przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dbajmy o siebie nawzajem i doceniajmy wspólnie spędzany czas.

 

Cukrzyca typu 2 – to podstępny przeciwnik, który nie ujawnia się od razu – potrzebuje aż 20 lat, aby nas zaskoczyć. Przez ten czas, zapracowujemy sobie na nią: niską aktywnością fizyczną, lekkomyślną dietą, w końcu nadwagą i otyłością. Cukrzyca nie boli, bolą dopiero jej konsekwencje, w postaci stopy cukrzycowej, niewydolności nerek, poważnych problemów ze wzrokiem,
czy układem krwionośnym. Motywacja do zmiany stylu życia nie przychodzi łatwo. Szczególnie,
gdy podjąć wyzwanie powinna jednocześnie cała rodzina. Ale jest to możliwe!

superdziadkowie.pl – to strona dla babć i dziadków. Dla tych, którzy chcą ustrzec swoje wnuki przed cukrzycą typu 2, by wyrosły na zdrowych dorosłych. Którzy chcą postępować z rozmysłem, dla których liczy się sprawdzona wiedza o profilaktyce zdrowia ich wnuków. Którzy chcieliby być dla nich mądrymi wychowawcami, pozytywnymi kompanami
i przyjaciółmi. Na superdziadkowie.pl starsze pokolenie dowie się jak przekonać wnuki
do zdrowych nawyków, by czerpały z tego jak najwięcej życiowych korzyści. Zapisze się
na specjalne warsztaty dla babć i dziadków, a dodatkowo powspomina co było dobrego
w minionych czasach w kontekście zdrowego żywienia.

Ddob.com/pozdro jest platformą skierowaną do dzieci młodzieży. Angażuje wokół tematu cukrzycy typu 2 swojską dla młodych ludzi przestrzeń social mediów. Na platformie DDOB, młodzi ludzie spotkają się z popularną youtuberką i ambasadorką akcji, Billie Sparrow (Wroobelek)
oraz poznają bliżej inspirujące historie absolwentów Programu PoZdro!. Młodzi ludzie
na poznają tu zaskakujące fakty dotyczące cukru, dowiedzą się co robią z nami słodkie napoje, przyswoją niezwykłe 10 zasad zdrowego odżywiania oraz całą prawdę o aktywności fizycznej.


Więcej informacji o Programie PoZdro! na stronie internetowej i Facebooku: www.po-zdro.pl, https://www.facebook.com/ProgramPoZdro/

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg