Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Wentylacja respiratorem w warunkach domowych w ramach NFZ - MEDI-system objął opieką pacjentów wentylowanych w domu

 

MEDI-system rozpoczął świadczenie usługi w ramach kontraktu z NFZ w zakresie ZESPOŁU DŁUGOTERMINOWEJ OPIEKI DOMOWEJ DLA PACJENTÓW WENTYLOWANYCH MECHANICZNIE. Tym samym Ośrodek Wentylacji Respiratorem MEDI-system KONSTANCJA stał się jedyną placówką w woj. mazowieckim, prowadzącą jednocześnie wentylację stacjonarną
i w warunkach domowych.

 

 

Dla kogo

Leczenie respiratorem w domu to świadczenie deykowane pacjentom, którzy mogą opuścić szpitalny oddział intensywnej terapii, ale ze względu na niewydolność oddechową wymagają wsparcia lub zastąpienia niewydolnego oddechu własnego. Najcześciej dotyczy to chorych
z różnymi rodzajami miopatii i dystrofii mięśniowych, ze stwardnieniem zanikowym bocznym (SLA), rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA), a także w przypadku chorób ośrodkowego układu nerwowego, płuc i oskrzeli.

Kwalifikacja

Pacjent może zostać zgłoszony na wentylację domową po zakończeniu leczenia przyczynowego w szpitalu przez lekarza, pielęgniarkę, członka rodziny czy opiekuna. Skierowanie na ciągłą lub okresową terapię oddechową w warunkach domowych wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowo wymagana jest karta informacyjna z leczenia szpitalnego oraz wyniki badań diagnostycznych.

Zakres

· Sprzęt medyczny (dostosowany do potrzeb pacjenta): m.in. respirator, ssak, koncentrator tlenu, sprzęt jednorazowy do pielęgnacji tracheostomii (rurka prowadząca przez otwór w szyi do tchawicy), maski do wentylacji nieinwazyjnej

· Szkolenie opiekunów: m.in. obsługa sprzętu, zasady opieki nad chorym, przeszkolenie z udzielania pierwszej pomocy

· Kompleksowa opieka medyczna: lekarz (minimum 1 raz w tygodniu), wizyty pielęgniarskie (co najmniej 2 razy w tygodniu), wizyty fizjoterapeutyczne (minimum 2 razy w tygodniu).

Opiekując się pacjentami w domu MEDI-system wykorzysta kilkunastoletnie doświadczenie ośrodka KONSTANCJA - największego w Polsce w poszaszpitalnego oddziału wentylacji respiratorem. Zespół wentylacji domowej zadba o dwa aspekty opieki – medyczny (gwarancja bezpieczeństwa dla pacjentów) oraz psychologiczny – wsparcie dla najbliższych, by mieli pewność, że są dobrze przygotowani do pełnienia bardzo trudnej roli opiekunów domowych.

KONTAKT dla Pacjentów i Rodzin

tel: +48 22 754 39 45

· e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg