Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Portal o HIV i AIDS

Ruszyła nowa odsłona strony leczhiv.pl, a na niej m.in. dostępny dla wszystkich Wirtualny Punkt Pomocy, zwierzenia osób HIV+, filmy edukacyjne pokazujące jak wirus niszczy organizm i jak z nim walczyć, a także aktualne informacje z kraju i ze świata dotyczące HIV oraz AIDS.


Czym jest HIV, jak można się nim zakazić, gdzie warto się testować – na te i wiele innych pytań odpowiada odświeżony portal www.leczhiv.pl rozwijany z myślą o osobach seropozytywnych oraz zainteresowanych wirusem i jego profilaktyką. Niezwykle ważnym elementem jest – dostępny poprzednio tylko dla osób seropozytywnych, a teraz dla wszystkich – Wirtualny Punkt Pomocy.

W ramach Wirtualnego Punktu Pomocy, na zadawane mailem pytania, bezpłatnych odpowiedzi udzielają profesjonalny edukator, psycholog i prawnik współpracujący z Fundacją Edukacji Społecznej.

Na stronie można także wysłuchać historii osób HIV+, które opowiadają, jak wyglądał u nich moment wykrycia zakażenia, z jakimi problemami stykają się podczas wizyt u lekarzy, jak zmagają się ze stygmatyzacją.

Na leczhiv.pl każdy, kto chciałby dowiedzieć się czegoś o HIV, znajdzie szereg ciekawych artykułów i filmów. W tym obrazowo pokazujących, co wirus robi z organizmem osoby zakażonej oraz jak wygląda jego leczenie. Są tam ponadto teksty powszechnie znanych ekspertów ds. HIV takich jak prof. Andrzej Gładysz i dr n. med. Dorota Rogowska-Szadkowska, edukatorów jak dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak i Agnieszka Górecka z Fundacji Edukacji Społecznej czy Robert Łukasik ze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy, a także specjalizującej się w tym zagadnieniu psycholog Agnieszki Waluszko. Z kolei od Anny Kaczorowskiej, trener personalnej można nauczyć się szeregu ćwiczeń polecanych osobom seropozytywnym i nie tylko.

„Każdy z artykułów na stronie leczhiv.pl ma dużą wartość. Zdecydowaliśmy się na odświeżenie graficzne tego portalu i wyeksponowanie jego cenionej przez czytelników części, jaką są aktualności o HIV/AIDS z Polski i ze świata, ponieważ jesteśmy przekonani, że może on przyczynić się w sposób istotny do podniesienia poziomu wiedzy o HIV w polskim społeczeństwie i co za tym idzie do walki z epidemią w naszym kraju. Wierzę, że dzięki tej zmianie portal jest bliżej użytkownika, a korzystanie z informacji tam zawartych będzie łatwiejsze i przyjemniejsze” – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences Poland, firmy patronującej portalowi leczhiv.pl

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
gam_366x100.jpg