Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Senior w Internecie

Jeszcze do niedawna pokutowało w nas wszystkich przekonanie, że osoby po 60 roku życia to już staruszki, wymagający opieki, siedzący w domu i ewentualnie zajmujący się wnukami w przerwach oglądania telewizji.


Jeszcze do niedawna pokutowało w nas wszystkich przekonanie, że osoby po 60 roku życia to już staruszki, wymagający opieki, siedzący w domu i ewentualnie zajmujący się wnukami w przerwach oglądania telewizji.
Tymczasem wraz z rozwojem Internetu okazuje się, ze wbrew powszechnej opinii starsze osoby też potrafią się całkiem nieźle bawić, szukają towarzystwa, miłości, łamią tabu dotyczące seksu w starszym wieku.

Dzisiejsi  seniorzy to pokolenie, które ma często świetną kondycję, sprawny umysł i wcale nie ma ochoty zamykać się w czterech ścianach. Na zachodzie osoby starsze stanowią kilkanaście procent internautów. W Polsce niestety jeszcze tak kolorowo nie jest, zaledwie ¼ seniorów potrafi posługiwać się komputerem.

Okazuje się że Internet to rewelacyjna odpowiedź na potrzeby nowoczesnych seniorów. W Internecie seniorzy  mają dostęp do informacji popularnych, ale i urzędowych, mogą dokonywać dowolnych  zakupów, rozmawiają i czytają porady lekarzy, specjalistów od zdrowego trybu życia, wymieniają się informacjami i pomysłami. I spotykają się w Sieci z innymi osobami w swoim wieku, co często prowadzi do wspólnego spędzania czasu, także poza Internetem.

 

Warto więc zachęcać i uczyć korzystania z Internetu naszych rodziców babcie oraz dziadków. 

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzeniaMechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sln_366x100.jpg