Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Prawidłowa postawa przy komputerze.

Bez wątpienia długotrwałe siedzenie nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Warto więc wiedzieć jak o siebie zadbać kiedy chcemy spędzić trochę czasu na surfowaniu w sieci.



Najważniejsza zasada - często zmieniaj pozycję. Nawet najbardziej optymalnie przyjęta sylwetka na dłuższą metę stanie się obciążeniem dla kręgosłupa. Dlatego unikaj utrzymywania jednej pozycji bez ruchu, bez względu na to, jak bardzo pochłaniające uwagę jest Twoje zajęcie.

Jak prawidłowo siedzieć i ustawić sprzęt?

1. Monitor - Najlepszy dla wzroku jest monitor ciekłokrystaliczny (jeśli masz tradycyjny, możesz dokupić specjalny filtr).

ü Idealna odległość ekranu od oczu to 40–75 cm.

ü Monitor powinien być ustawiony na wprost oczu, tak by jego górna krawędź znajdowała się kilka centymetrów powyżej linii wzroku.

ü Ekran nie powinien stać na wprost okna – należy ustawić go bokiem, w odległości co najmniej metra.

2. Klawiatura - Są już takie, które można dopasować do sposobu korzystania z nich przez konkretnego użytkownika.

  • Powinna być ustawiona ok. 10–15 cm od krawędzi biurka, by było miejsce na nadgarstki.
  • By chronić nadgarstki, warto położyć przed nią specjalną podkładkę.

3. Fotel - Lekarze polecają krzesła z regulacją wysokości i kąta nachylenia oparcia.

  • Siedzisko powinno znajdować się na takiej wysokości, by stopy były oparte płasko na podłodze, a kolana ugięte pod kątem prostym.
  • Oparcie należy dopasować do kształtu pleców (powinno być lekko wygięte do przodu i podpierać mocno odcinek lędźwiowy kręgosłupa).

4. Biurko - Rzadko mają regulację wysokości, ale warto poszukać właśnie takiego.

  • Najlepiej, by blat znajdował się na wysokości łokci.
  • Biurko powinno być na tyle szerokie, by móc umieścić monitor w odpowiedniej odległości na wprost oczu. Jeśli nie, trzeba dokupić przystawkę.

Wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji, brak ruchu w ciągu dnia i niedostosowanie biurka z komputerem do swoich potrzeb sprawiają, że stajemy się narażeni na ból, zwyrodnienia stawów i wady postawy. Dlatego właśnie prawidłowa postawa przy komputerze jest tak istotna.

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sp_klanad.jpg