Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Moczenie nocne u dzieci - przypadłość, której nie wolno bagatelizować

Nawet co dziesiąty siedmiolatek może cierpieć na moczenie nocne! To przypadłość, której nie wolno bagatelizować – może być objawem wielu poważnych chorób.

Moczenie nocne, to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie snu. Problem dotyczy około 300 tys. osób w wieku od 5 do 18 lat. Dziecko, które ukończyło 5 rok życia, powinno produkować 80% moczu w ciągu dnia, zaś pozostałe 20% w nocy. Taki rozkład produkcji u dziecka, którego pęcherz rozwinięty jest prawidłowo pozwala na przesypianie całej nocy. Dzieci, u których diagnozuje się moczenie nocne często w czasie dnia i nocy produkują taką samą ilość moczu.

Przez dziesięciolecia moczenie nocne dzieci było uważane za problem, który ustępował samoistnie. Z tego względu do dziś jest ono często  bagatelizowane przez rodziców. Medycyna uznaje je zaś za złożone zaburzenie, na które składa się kilka czynników takich jak dysfunkcja pęcherza moczowego oraz nadprodukcja moczu w nocy.

Pacjenci oczekują na diagnozę i skuteczne leczenie średnio 3 lata. To poważny problem, wynikający z niedostatecznej wiedzy na temat schorzenia. Natomiast, lekarz pediatra posiada pełen zestaw narzędzi diagnostycznych, by odpowiednio wesprzeć rodziców i chorego, ostatecznie kierując ich do lekarza specjalistymówi prof. dr hab. n. med. Marcin Tkaczyk, z Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii, pediatra i nefrolog dziecięcy.

Jak wygląda diagnoza? Pierwszym etapem, poprzedzającym wizytę u lekarza, jest obserwacja dziecka. W tym celu warto założyć dzienniczek mikcji – to proste narzędzie pozwalające określić ile i jakich płynów przyjęło dziecko w ciągu dnia,
i jaką ilość wydaliło.

Analiza dzienniczka mikcji, badania fizykalne oraz USG brzucha, badanie ogólne moczu i krwi pozwolą lekarzowi ustalić czym jest powodowane schorzenie. Dzięki temu można wykluczyć istnienie wad anatomicznych układu moczowego oraz choroby ogólnoustrojowe (m.in. cukrzycę, moczówkę prostą). Nie ma jednej przyczyny moczenia, dlatego tak istotnym jest, aby rodzice chorego niezwłocznie szukali wsparcia u specjalistydodaje prof. Tkaczyk.

Dzieci, które rozwijają się prawidłowo i ukończyły 5 rok życia, są w stanie kontrolować potrzebę oddawania moczu. Utrzymywanie się moczenia nocnego w tej grupie wiekowej powinno stanowić podstawę do wizyty u lekarza.

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzeniaMechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
apteki_tdz.jpg