Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Śmiech to zdrowie :)

„Ten, kto naprawdę umie żyć, zaczyna dzień od uśmiechu” Thicha Nhat

Teoretycznie wszyscy wiemy, że śmiech jest zdrowy. Znaczy konkretnie to wiemy, że jest takie powiedzenie, które można przytoczyć czasami w różnych sytuacjach. Na co dzień raczej nie zaprzątamy sobie tym głowy, śmiejemy się po prostu wtedy, kiedy coś nas rozbawi.


Gdy się śmiejemy, w ciele pojawiają się podobne zmiany jak podczas wysiłku fizycznego – serce bije szybciej, poprawia się ukrwienie ciała, zwłaszcza mięśni klatki piersiowej i twarzy, człowiek głębiej oddycha, co wpływa na lepsze dotlenienie mózgu i całego organizmu. Wentylowane są te partie płuc, które przy normalnym oddychaniu zazwyczaj są mniej aktywne. Organizm pozbywa się także nadmiaru adrenaliny , co daje efekt odstresowania i relaksu.

Śmiech wpływa pozytywnie praktycznie na cały nasz organizm.

Serce
Śmiech przyspiesza bicie serca i poprawia krążenie krwi. Dzięki temu nie tylko "ćwiczy" nasz krwiobieg, ale również znacznie lepiej dotlenia poszczególne organy i tkanki. Ponieważ dotyczy to też mózgu, poprawia się nasza koncentracja i sprawność.

Układ oddechowy Zwyczajnie oddychamy dość płytko, wdychając stosunkowo małe ilości powietrza. Organizm jest wówczas mało dotleniony — sytuacja drastycznie zmienia się, kiedy zaczynamy się śmiać. Płuca napełniają się dwu, a nawet trzykrotnie większą ilością powietrza, co dodatkowo usprawnia dotlenianie wszystkich części naszego ciała.

Mózg Rozbawienie "bierze się" z płatu czołowego — to on właśnie zaczyna bardzo intensywnie pracować, kiedy wybuchamy śmiechem. Oprócz tego poprawia się także koordynacja aktywności obu półkul mózgu, a to właśnie zaburzenia koordynacji półkul mózgowych  u osób ponurych mogą prowadzić do depresji.
Osoby uśmiechnięte i optymistycznie nastawione do życia mają również większą szansę na odniesienie sukcesu zawodowego i prywatnego. Postrzegani są jako bardziej atrakcyjni, ale także kreatywni
lepiej sobie radzący z problemami. I w większości przypadków tak właśnie jest.


Wiemy już, dlaczego warto się śmiać oraz jak zbawienne skutki może on przynieść dla naszego organizmu. Pojawia się jednak pytanie, dlaczego właściwie człowiek się śmieje? Zdaniem Zygmunta Freuda, śmiech pełni przede wszystkim rolę "wentyla bezpieczeństwa", czyli rozładowania napięcia, zarówno w przypadku pozytywnego, jak i negatywnego (stresującego) zdarzenia. Śmiech bardzo wpływa również na nasze hormony więc gdy tylko pomyślimy o śmiechu, w naszym organizmie wydzielają się endorfiny, które działają na nas euforycznie a nawet przeciwbólowo.

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzeniaMechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg