Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

I edycja międzynarodowych Cardiology Innovations Days.

W dniach 7-9 czerwca we Wrocławiu odbędzie się I edycja Cardiology Innovations Days, organizowanych przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Grupę casusBTL. Inicjatywa jest skierowana do klinicystów, naukowców, biotechnologów, inżynierów, informatyków i kreatorów polityki zdrowotnej. Uczestnicy wezmą udział w konferencji, hackathonie, warsztatach dla start-upów. Celem inicjatywy jest wskazanie istniejących i znalezienie nowych innowacyjnych rozwiązań o największym potencjale do wdrożenia na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia pacjentów z chorobami serca, w tym przede wszystkim
– z niewydolnością serca.


Informacja prasowa


Pierwsza taka inicjatywa

I edycja Cardiology Innovations Days będzie poświęcona wykorzystaniu najnowszych innowacyjnych rozwiązań technologicznych w zapobieganiu, rozpoznawaniu i leczeniu chorób układu krążenia, będących wciąż pierwszą przyczyną zgonów na świecie. Obszarem szczególnego zainteresowania uczestników będzie poszukiwanie efektywnych rozwiązań wspierających wczesną diagnostykę, skuteczną terapię, kompleksową opiekę i rehabilitację pacjentów z niewydolnością serca, nazywaną epidemią XXI wieku.

Na niewydolność serca cierpi blisko 15 milionów Europejczyków, w tym około 1 milion Polaków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów opieki zdrowotnej, wymagające wdrożenia nowoczesnych, skutecznych terapii i narzędzi, które zwiększą szanse w walce z tym schorzeniem. Nasze działania nakierowane są na poprawę jakości życia pacjentów cierpiących z powodu niewydolności serca, zwiększenie zakresu opieki nad chorymi i ich bliskimi, a także na obniżenie kosztów – w tym społecznych i gospodarczych, związanych
z diagnostyką i terapią niewydolności serca
– mówi prof. Piotr Ponikowski, Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, współorganizator wydarzenia.

Wyjątkowa formuła: konferencja, hackathon, warsztaty dla start-upów

Uczestnicy organizowanych przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Grupę casusBTL Cardiology Innovations Days wezmą udział w: konferencji merytorycznej, hackathonie projektowania rozwiązań dla medycyny z wykorzystaniem technologii IT, warsztatach dla start-upów oraz integracyjnych spotkaniach networkingowych. – Jak dotąd nie było w tej części Europy podobnego spotkania. To pierwsza inicjatywa
o tak różnorodnej formule, w której biorą udział wybitni specjaliści różnych dziedzin nauki z wielu krajów
– mówi prof. Piotr Ponikowski.

Międzynarodowa konferencja

W dniach 7-8 czerwca międzynarodowe i interdyscyplinarne grono ekspertów złożone z: klinicystów, naukowców, biotechnologów, inżynierów, informatyków, kreatorów polityki zdrowotnej wspólnie podyskutuje o profilaktyce, wczesnym wykrywaniu i leczeniu chorób sercowo-naczyniowych w kontekście zagadnień związanych z medycyną personalizowaną i e-zdrowiem (mHealth, eHealth). Uczestnicy pomówią
o możliwościach zastosowania nowych technologii i rozwiązań w obrazowaniu, kardiologii interwencyjnej oraz elektroterapii.

Ważnym aspektem dyskusji będą polskie innowacje w kompleksowej opiece nad pacjentami z niewydolnością serca, dyskutowane w kontekście potencjału, jaki wnoszą, ale także barier, jakie stoją na drodze do ich wdrożenia do codziennej praktyki klinicznej w polskich ośrodkach.

Istotnym tematem konferencji będą rozwiązania, nakierowane na kompleksową opiekę nad pacjentami kardiologicznymi: rozwiązania telemedyczne, e-coaching dla pacjentów i ich bliskich, terapie i urządzenia wszczepialne – zwłaszcza dedykowane pacjentom z niewydolnością serca.

Gośćmi specjalnymi konferencji będą: prof. Stefan Anker z Uniwersytetu Medycznego w Berlinie, który wygłosi prelekcję na temat innowacyjnych rozwiązań w kardiologii w zakresie urządzeń wszczepialnych,
prof. Friedrich Koehler z Uniwersytetu Medycznego w Berlinie, który przedstawi koncepcję i drogę wdrożenia programu zdalnego zarządzania opieką nad pacjentami z niewydolnością serca, prof. Roberto Corti z Zurichu, który omówi zagadnienia związane z hybrydowym obrazowaniem dla interwencji w chorobach strukturalnych serca oraz prof. Giuseppe M.C. Rosano z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie, który wygłosi prezentację o zarządzaniu innowacjami i zrównoważonym rozwojem w medycynie sercowo-naczyniowej.

Hackathon

W dniach 5-7 czerwca odbędzie się finał hackathonu, czyli maratonu projektowania innowacyjnych rozwiązań do zastosowania w medycynie, wykorzystujących technologię IT. – Do udziału w Cardioloy Innovations Hackathon zaprosiliśmy studentów, freelancerów, młodych duchem i kreatywnych wynalazców – mówi Adrian Szulczyński, prezes Grupy casusBTL, inicjator i współorganizator przedsięwzięcia. Uczestnicy hackathonu będą poszukiwać rozwiązań usprawniających pracę lekarzy oraz wspierających życie zarówno pacjentów z niewydolnością serca, jak i ich bliskich. W terapii i opiece nad pacjentem z niewydolnością serca kluczowa jest kompleksowość, dostęp do najnowszych technologii, różnych metod terapeutycznych, rehabilitacji oraz nadzoru nad pacjentem i jego opiekunami – także w formie zdalnej opieki telemedycznej, połączonej ze wsparciem typu e-coaching. Zamierzamy wspólnie z uczestnikami wykreować koncepcje nowych rozwiązań, które będą pomocne i skuteczne w tym obszarze – dodaje Adrian Szulczyński.

Warsztaty dla start-upów

Czym się różni aplikacja medyczna, oprogramowanie medyczne i oprogramowanie urządzeń medycznych? Jak szybko wprowadzić je na europejski rynek, pokonując bariery i wykorzystując dostępne szanse? Podyskutują o tym uczestnicy międzynarodowego warsztatu Workshops for Startups, które zaplanowano na 7 czerwca. Mentorem tej części Cardiology Innovations Days będzie Mario Klessascheck, ekspert ds. urządzeń I technologii medycznych, który doradzi właścicielom nastawionych na innowacje młodych firm, jak radzić sobie z wyzwaniami w kontekście wdrożeń opracowywanych przez nich rozwiązań.

W ramach Cardiology Innovations Days uczestnicy spotkają się na sesjach networkingowych – będą mieli okazję podyskutować o zaprezentowanych rozwiązaniach i wymienić się własnymi doświadczeniami
z praktyki klinicznej, naukowej, biznesowej i regulacyjnej.

Strona wydarzenia:


http://cardiologyinnovations.com/

Źródło : Clue PR


wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg