Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Superrozwój dziecka – czy wiesz wszystko o jego mózgu?

Mózg człowieka to wyjątkowy organ, który stanowi centrum dowodzenia całym organizmem. W czasie ciąży i w pierwszych latach życia ten „supernarząd” kształtuje się najintensywniej – rozwijają się wtedy wszystkie jego funkcje, które doskonalą się wraz z nabywaniem przez dziecko nowych umiejętności. Już w okresie 1000 pierwszych dni życia rodzice mogą mieć istotny wpływ na prawidłowy rozwój układu nerwowego młodego organizmu, m.in. poprzez sposób żywienia dziecka.





Budowa „supernarządu”

Proces rozwoju mózgu przebiega nierównomiernie – niektóre części układu nerwowego są dojrzałe już pod koniec ciąży, natomiast inne będą kształtować się aż do dorosłości. W mózgu znajdują się komórki nerwowe, czyli neurony, między którymi powstają połączenia nazywane synapsami. Na samym początku mózg dziecka to jedna komórka nerwowa. Z momentem przyjścia na świat ten narząd liczy już 100 miliardów neuronów.

To ciekawe!

Podczas pierwszych dwóch lat życia, gdy dziecko rozwija swoje umiejętności i poznaje otaczający go świat, w jego mózgu powstają 2 miliony nowych połączeń na sekundę. Wszystko po to, by ostatecznie każdy neuron był wyposażony w 15 000 synaps, czyli połączeń odpowiedzialnych za przekazywanie impulsów!

Wiele obowiązków mózgu

Każda z części mózgu odpowiada za inne funkcje i określone czynności życiowe. Elementy układu nerwowego, współpracując ze sobą i przesyłając na bieżąco informacje, zarządzają pracą całego organizmu. W pniu mózgu, części „supernarządu”, która powstaje jako pierwsza, znajdują się centrale umożliwiające wypełnianie podstawowych funkcji życiowych, takich jak np. oddychanie. Komórki nerwowe rozpoznają bodźce zewnętrzne – dzięki nim dziecko może rozpoznawać dotyk, smak, zapach, światło czy dźwięki.

Czy wiesz, że…

…zmysł dotyku zaczyna być odbierany już między 21. a 24. tygodniem ciąży? Na głos mamy płód reaguje już między 25. a 28. tygodniem ciąży.

Częścią mózgu odpowiedzialną za odbieranie i przekazywanie wrażeń płynących ze zmysłów, móżdżka i dwóch półkul kory mózgowej jest wzgórze. Praca między neuronami zachodzi w formie impulsów elektrycznych. Myślenie nie jest jedyną rolą neuronów i synaps – te elementy są również istotne w rozwoju funkcji motorycznych, czuciowych i metabolicznych.

Dynamiczna praca „supernarządu”

Prawidłowy rozwój mózgu pozwala dziecku, które przyjdzie na świat, na zdobywanie kolejnych umiejętności. Każdy miesiąc to nowa zdolność motoryczna, poszerzanie funkcji poznawczych oraz społeczno-emocjonalnych. W okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka rodzice mają wpływ na rozwój jego mózgu i zmysłów. Gdy kobieta jest w ciąży, kluczowym czynnikiem jest jej dieta, która powinna być bogata w kwas DHA z grupy omega 3. Po narodzinach najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia jest karmienie piersią, między innymi ze względu na zawarte w mleku matki wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia, a następnie kontynuację karmienia piersią do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety dziecka. W przypadku, gdy mama z uzasadnionych powodów nie może karmić piersią, warto, by w porozumieniu z lekarzem pediatrą wprowadziła do diety niemowlęcia mleko modyfikowane, gdyż zawiera ono kwas tłuszczowy alfa - linolenowy kluczowy dla rozwoju mózgu.

Poznaj fascynujący proces rozwoju SuperOdporności i MegaMózgu na www.bebiprogram.pl. Dzięki sześciu czytanym przez Krystynę Czubównę odcinkom możesz przenieść się w wyjątkowy świat superbohaterów i obejrzeć rozwój dziecka z innej perspektywy.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.


Źródło : Biuro Prasowe NUTRICIA

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
apteki_tdz.jpg