Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Joga - sztuka bycia zdrowym

Pod szerokim hasłem „Joga” kryje się wiele znaczeń, wiele szkół i praktyk – od ćwiczeń fizycznych, po głęboką religijną medytację i przestrzeganie ścisłych zasad żywienia i higieny codziennego życia. Godną uwagi jest Hatha-Joga, czyli Joga oparta na ćwiczeniach fizycznych i ich wpływie na naszą kondycję.

System ćwiczeń (tzw. Asan), które składają się na praktykę jogi, ma ponad 2 tysiące lat. Taka długa tradycja może dać nam pewną gwarancję skuteczności tychże postaw i ich dobroczynnego wpływu na organizm człowieka. Asany rozciągają ciało, wzmacniają mięśnie, budują powoli, lecz bardzo skutecznie, naszą siłę, nie tylko fizyczną. Poprzez specyfikę tych ćwiczeń, czasem dość skomplikowane układy ciała i głębokie skupienie, ćwiczymy jednocześnie naszą koncentrację, budujemy spokój wewnętrzny, porządkujemy myśli i uczucia. Nie jest to typowy „wycisk”, który może dać nam siłownia, nie pokonujemy wielu kilometrów, jak podczas biegania. Raczej przekraczamy samych siebie, możliwości własnego ciała, które, jeśli będziemy praktykować regularnie, będzie robiło bardzo szybkie postępy, które mogą nas samych zadziwić.

Joga – praca z samym sobą
W niektórych kręgach nazywa się Jogę nauką o zachowaniu zdrowia. To ciekawe podejście w dzisiejszym świecie medycyny, która skupia się bardziej na leczeniu chorób, niż na szukaniu sposobów pozostawania długi czas w dobrym zdrowiu. Ćwiczenia Jogi mogą nam pomóc utrzymać zdrowie, a poprzez wzmacnianie ciała, zapobiec chorobom, które mogłyby się rozwinąć. Joga świetnie wpływa na kręgosłup, układ kostny, krążenie krwi, czy układ hormonalny. Ćwiczenia te mogą być również uzupełnieniem leczenia już istniejących schorzeń, np. astmy, problemów z tarczycą, bezsenności czy nadciśnienia. Kiedy ćwiczy się poprawnie trudno o kontuzję czy zakwasy, ponieważ w Jodze nie chodzi o dochodzenie do spektakularnych rezultatów, a bardziej o pracę z samym sobą. Ćwiczenia fizyczne to jednak nie wszystko. W Jodze ważnym aspektem jest oddech – prawdziwy, głęboki oddech przeponowy, o którym należy pamiętać przy każdym z ćwiczeń. Oddech dostarcza naszym organizmom życiodajnego tlenu, jest swoistym „pożywieniem” dla każdej naszej komórki. Nie należy o nim nigdy zapominać. W Jodze istnieje cały system ćwiczeń oddechowych (tzw. Pranayam), które odświeżają nasz umysł, pobudzają energię po ciężkim dniu, a nawet mogą pomoc przy rzucaniu palenia.

Dieta istotna dla zdrowia

W praktykowaniu Jogi ważna jest odpowiednia dieta – jak przy większości sportów – nie należy jeść ok. 2 godziny przed zaplanowanymi ćwiczeniami. Poza tym zaleca się spożywanie żywności jak najbardziej naturalnej i nieprzetworzonej chemicznie oraz wystrzeganie się konserwantów, produktów pochodzenia zwierzęcego oraz wszelkich używek. Kolejnymi elementami dopełniającymi ćwiczenia są medytacja i pozytywne myślenie. Medytacją nazywamy stan wyciszenia, kiedy myśli nie błądzą wśród wszystkich niezałatwionych spraw dnia codziennego, a spokojnie płyną przez nasz umysł. Kiedy ciało czuje się silne i zdrowe, umysł uspokojony i pewny, osadzony w chwili obecnej, bez większych obaw o przyszłość, to i myśli płyną w dobrym kierunku.

Konsekwencja i edukacja
Niełatwo jest być konsekwentnym i pilnym w przestrzeganiu tych wszystkich zaleceń. Niełatwo też wśród wielu spraw i obowiązków codziennych wyznaczyć czas na regularne ćwiczenia. Jednak warto choćby spróbować, aby przekonać się, czy Joga może nam posłużyć w odzyskaniu zdrowia, siły, uwolnieniu się od lęków, bezsenności, czy po prostu w zyskaniu większej pogody ducha. Obecne na rynku dostępnych jest wiele książek z dokładnymi ilustracjami i objaśnieniami, jak poprawnie ćwiczyć. Również w Internecie bez trudu można znaleźć mnóstwo informacji dotyczących Jogi. W prawie każdym większym mieście prowadzone są też kursy, na których profesjonalni nauczyciele z pewnością odpowiedzą na wszelkie nasze pytania i wątpliwości dotyczące ćwiczeń.
Może warto spróbować czegoś zupełnie innego niż dotychczas?

AN

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
apteki_tdz.jpg