Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Pielęgnacja stóp latem

Obecnie chodzimy z odsłoniętymi stopami, dlatego szczególnie warto zadbać o ich świeżość i gładkość. W tym celu można moczyć je w wodzie z rozpuszczonym ałunem potasowym, który hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach potu. Zrogowaciałego i martwego naskórka pozbędziemy się dzięki marokańskiemu pumeksowi z glinki czerwonej.






Wymagający czas dla stóp.

Stopy są taką samą wizytówką człowieka jak twarz czy dłonie, co jest szczególnie istotne podczas lata. Kiedy temperatura rośnie zwykle chodzimy bez skarpetek czy rajstop, w sandałach i japonkach. Skóra na stopach, z powodu słońca, upałów czy chodzenia boso po plaży, może być przesuszona, szorstka i popękana. Z powodu wysokiej temperatury również bardziej się pocimy, co skutkować może nieprzyjemnym zapachem. Jak więc zadbać o to, aby nasze stopy były świeże, gładkie i miłe w dotyku?

Antyperspirant dla stóp i nie tylko…

Ałun potasowy to sproszkowany minerał górski, który występuje w przyrodzie. Pełni on funkcję naturalnego antyperspirantu i dezodorantu do:

- stóp

- dłoni

- pach.

Zwalcza zapach potu.

Stosowany od wieków kamień ałun hamuje namnażanie i rozwój bakterii, które odpowiedzialne są za wytwarzanie przykrego zapachu potu. Wykazuje działanie ściągające, antyseptyczne i dezynfekujące. Dlatego zapewnia długotrwałą świeżość, nawet do 24 godzin.

Bezpieczna alternatywa dla dezodorantów.

Ałun składa się ze związków aluminium, jednak w przeciwieństwie do soli aluminium, które występują w tradycyjnych dezodorantach:

1. Nie przenika przez skórę.

Tworzy jedynie cienką warstwę na jej powierzchni, która zapewnia długotrwałą ochronę przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu potu.

2. Nie zatyka porów.

Pozwala skórze naturalne oddychać i umożliwia przezskórne usuwanie toksyn.

Przy problemach skórnych.

Ałun mogą stosować osoby ze skórą wrażliwą, a także alergicy, gdyż jest hipoalergiczny i bezzapachowy. Pielęgnuje i chroni przed zapachem potu, nie wysuszając przy tym skóry. Dodatkowo łagodzi podrażnienia, zapobiegając powstawaniu stanów zapalnych. Przyspiesza gojenie się ran, a także zmniejsza dolegliwości po ukąszeniu owadów.

Na marokosklep.com zakupić można ałun, który pochodzi z Maroko. 2 łyżeczki proszku rozpuszczamy w misce wody, moczymy stopy ok. 10 minut, a następnie płuczemy je i osuszamy. Pudrem posypać można także inne potliwe miejsca na ciele.

Pumeks bogaty w minerały.

Pumeks, jakiego używają Marokańczycy podczas rytuału Hammam (oczyszcza i pielęgnuje), wykonuje się ręcznie z glinki czerwonej, która pochodzi z gór Atlasu. To bogate źródło takich minerałów jak cynk, magnez, selen, żelazo. Zastosować go możemy w zaciszu swojej łazienki. Pumeks Hammam od marokosklep.com został nagrodzony w plebiscycie Glamour Glammies jako wybór redakcji.

Gładkie pięty.

Pumeks przeznaczony jest do usuwania zrogowaciałego i martwego naskórka, dzięki czemu skóra oczyszcza się, a pięty stają się gładkie, miękkie i przyjemne w dotyku. Powinniśmy pamiętać, aby przed zabiegiem ścierania skóry, namoczyć stopy.

Nietypowy kształt.

Pumeks jest poręczny i wygodny w użyciu, dzięki specjalnie odlanej z gliny rączki. Ma ciekawy wzorek i średnicę około 8 cm, jest więc większy od tradycyjnych pumeksów. Jest twardy, jednak nie podrażnia naskórka (działa jedynie na szorstki naskórek). W przeciwieństwie do wielu innych pumeksów nie kruszy się podczas stosowania. Poza tym może być stosowany jako masażer.

Tradycyjnie wypalany.

Pumeks wypala się w piecu, dlatego może pojawić się na nim subtelny nalot. Są to naturalne popioły, które zmywają się w trakcie pierwszego użytkowania. Nalot ten w żaden sposób nie wpływa na jakość produktu.

 

Obydwa produkty można kupić w sieci drogerii Rossmann oraz w e-sklepie http://marokosklep.com/

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sln_366x100.jpg