Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Uzdrowisko Konstancin-Zdrój otwiera Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży

Szpital Rehabilitacji przy ul. Sue Ryder 1 w Konstancinie-Jeziornie rozwija swoją działalność. Już od 20 sierpnia 2018 r. w placówce zacznie funkcjonować nowy Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży. Oddział dedykowany jest osobom w wieku 15-18 lat, wymagającym profesjonalnej opieki psychiatrycznej - w tym diagnostyki, leczenia oraz rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, a także działań edukacyjno- konsultacyjnych dla rodzin.




Informacja prasowa


- Żyjemy w trudnych czasach intensywnego konsumpcjonizmu, a także wirtualnego świata, który często zastępuje realny kontakt z ludźmi. Dynamiczna zmiana środowiska, sztucznie wykreowana przez media społecznościowe pokusa posiadania idealnego życia, nakładają na młodych ludzi ogromną presję. Presję, z którą często sobie nie radzą. Dziś w każdej rodzinie może być dziecko, które potrzebuje specjalistycznej pomocy psychiatrycznej z powodu załamania, czy nawet myśli samobójczych. Mając na uwadze ochronę życia i zdrowia psychicznego nastolatków, utworzyliśmy w naszym szpitalu Oddział Psychiatrycznymówi Piotr Marczyk, Prezes Zarządu Uzdrowiska Konstancin-Zdrój.

W trosce o dzieci i młodzież

Pacjenci Oddziału będą objęci profesjonalną opieką lekarzy psychiatrów specjalizujących się w chorobach dzieci i młodzieży , psychoterapeutów oraz psychologów. W trakcie pobytu pacjenta przeprowadzona będzie diagnoza oraz stworzony indywidualny program terapeutyczny. Metody diagnostyczne będą obejmować m.in. badanie psychiatryczne, diagnozę psychologiczną (ocenę funkcjonowania intelektualnego, diagnozę neuropsychologiczną, badanie cech osobowości), podstawowe badania laboratoryjne oraz EKG i EEG. Na oddział przyjmowani będą pacjenci w trybie planowym.

 

- Z pomocy naszych specjalistów skorzystać mogą również osoby po ukończeniu pełnoletności, jeśli są uczniami szkół dziennych i mają ważną legitymację szkolną. Młodzi pacjenci podczas hospitalizacji będą mieli także możliwość realizowania programu szkolnego, dzięki czemu po opuszczeniu szpitala będą mogli powrócić do szkoły bez straty semestru lub roku szkolnego – dodaje Robert Moskwa, Dyrektor Marketingu w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój


Źródło Konkret PR

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sp_klanad.jpg