Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Zdrowiej - program wsparcia dla chorych onkologicznie i ich bliskich

Ruch Społeczny Polskie Amazonki rozwija program wsparcia „Zdrowiej” dla osób chorujących onkologicznie i ich bliskich. Celem programu jest pokazanie jaki wpływ na zdrowie ma sposób myślenia i odczuwania oraz jak można się samodzielnie wzmocnić w procesie leczenia i radzić sobie z towarzyszącym stresem. Najbliższy cykl warsztatów realizowany w Warszawie, dedykowany jest w szczególności kobietom z zaawansowanym rakiem piersi i ich rodzinom, ale otwarty dla wszystkich chętnych.

 

Program „Zdrowiej” stworzony przez Ruch Społeczny Polskie Amazonki podkreśla znaczenie aktywnego udziału pacjentów w trakcie leczenia. To w jaki sposób myślimy i jak żyjemy bardzo silnie może wpływać na proces zdrowienia. Ważnym aspektem programu jest kształtowanie podejścia w którym osoba chora traktowana jest jako współuczestnik procesu leczenia. Program łączy narzędzia coachingu kryzysowego i mindfulness.

- „To co możemy zrobić jako pacjenci, to spróbować zrobić coś dla siebie, wzmacniając działanie terapii medycznych. Możemy uczyć się metod, które pomogą stawić czoło wyzwaniom jakie niesie choroba, lepiej radzić sobie ze stresem, stworzyć własne strategie rozwiązywania pojawiających się problemów. Dlatego chcemy wspierać osoby chore onkologicznie w kształtowaniu nastawienia oraz sposobu myślenia, który będzie pomagać w zdrowieniu. Serdecznie zapraszamy do udziału w naszych spotkaniach. Będziemy dzielić się praktycznymi ćwiczeniami oraz wiedzą, które wzmacniają wewnętrzne zasoby w trakcie choroby” – mówi Elżbieta Kozik, prezes Ruchu Społecznego Polskie Amazonki.

Poznanie sposobów pracy z ciałem, myślami i uczuciami

Najbliższy cykl warsztatów dedykowany będzie kobietom z zaawansowanym rakiem piersi i ich bliskim. Zaawansowany rak piersi dotyczy około 30 procent kobiet, u których po leczeniu dochodzi do wznowienia choroby. Druga diagnoza często jest trudniejszym doświadczeniem niż pierwsza i ta grupa chorych potrzebuje szczególnego wsparcia.

Warsztaty będą się odbywać w poniedziałki w dniach 29.10, 5.11 i 12.11 o godz.17.00 w Akademii Psychologii Zorientowanej na Proces, przy ul. Madalińskiego 89 lok.1, w Warszawie.

LINK: https://www.facebook.com/events/745065929170595/

Zaproszone są także osoby chorujące na inne typy nowotworów i ich bliscy!

29 października - I warsztat – Podnoszenie energii życiowej, rola nastawienia i uważności

5 listopada - II warsztat – Przyjmowanie tego co trudne - praca z emocjami

12 listopada - III warsztat – Otwarcie się na wewnętrzne zasoby – życzliwość i współczucie

Mindfulness czyli metoda rozwijania uważności poprzez medytację narodziła się w latach 70-tych w Klinice Redukcji Stresu przy Uniwersytecie Medycznym w Massachusetts jako uzupełnienie leczenia szpitalnego. Obecnie w wielu krajach udział w programach redukcji stresu w oparciu o uważność jest refundowany przez system ochrony zdrowia. Badania naukowe pokazują, że praktyka medytacji uważności prowadzi do łagodzenia objawów, zarówno psychicznych i fizycznych związanych z leczeniem raka, chorób układu krążenia, przewlekłego bólu, depresji, zaburzeń lękowych.

Coaching kryzysowy to pomaganie w poradzeniu sobie ze stresem i kryzysem, wzbogacone o wiedzę, jak działa umysł oraz o psychologię. Szczególnie pomocny jest, gdy emocje są tak silne, że przestajemy sobie z kryzysem radzić (sytuacje takie jak długotrwały stres, utrata poczucia sensu, utrata nadziei, ciężka choroba). Kiedy odważymy się zwrócić o pomoc, proces wychodzenia z kryzysu jest łagodniejszy i pozwala nam odkryć w sobie duży potencjał do dalszego rozwoju lub do zmiany albo do akceptacji tego, co nas spotkało.

Udział w spotkaniach i warsztatach jest bezpłatny. ZAPISY -> Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Kolejne cykle warsztatów dedykowane pacjentom onkologicznym będą realizowane w 2019 roku. W międzyczasie odbywają się comiesięczne spotkania otwarte dla pacjentów i bliskich. Każde spotkanie poświęcone jest konkretnemu zagadnieniu związanemu z radzeniem sobie z doświadczeniem choroby (np. rola nastawienia, praca z emocjami, radzenie sobie ze stresem, zarządzanie energią życiową).
Więcej informacji i terminy: www.facebook.com/events/640903282978041/

Baza wiedzy o zdrowieniu

W ramach programu na stronie www.ruchspoleczny.org.pl została przygotowana specjalna zakładka „Zdrowiej”, która służy jako baza online treści i narzędzi prezentowanych podczas spotkań i warsztatów, a tym samym otwiera projekt na potrzeby wszystkich chorych onkologicznie.

Więcej informacji www.ruchspoleczny.org.pl

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sln_366x100.jpg