Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Jak opóźnić starzenie?

Naukowcy z Uniwersytetu w Lipsku (Niemcy) stwierdzili, że ćwiczenia wytrzymałościowe, takie jak bieganie, pływanie, jazda na nartach i jazda na rowerze, zapewniają bardziej skuteczny efekt przeciwstarzeniowy niż trening siłowy.

Badaniem objęto 266 młodych ludzi, którzy wcześniej nie uprawiali aktywności fizycznej. Eksperci podzielili badanych na kilka grup. W jednej grupie ludzie przez pół roku wykonywali ćwiczenia wytrzymałościowe (długie bieganie), w drugiej - trening interwałowy o wysokiej intensywności (rozgrzewka, naprzemienne szybkie i powolne bieganie i końcowy wolny bieg), a w trzeciej - ćwiczenia siłowe. Zajęcia odbywały się przez 45 minut trzy razy w tygodniu. Tylko 124 osoby dotrwały do ​​końca badania. Naukowcy przeanalizowali długość telomerów u uczestników i aktywność telomerazy w krwinkach białych, którą pobrali od ochotników na początku eksperymentu i 2-7 dni po jego zakończeniu.

Okazało się, że wszyscy badani, którzy wykonywali ćwiczenia wytrzymałościowe, zwiększyli długość telomerów, chroniąc DNA przed uszkodzeniem podczas replikacji chromosomów, a aktywność telomerazy, która przywraca telomery, wzrosła. Trening siłowy nie przyniósł takiego efektu. Według naukowców, aktywność fizyczna wpływa na poziom tlenku azotu w naczyniach krwionośnych, co z kolei poprawia funkcjonowanie komórek.

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
apteki_tdz.jpg