Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Niebezpieczne zabawki dla dzieci

Naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth (Wielka Brytania) doszli do wniosku, że wiele przedmiotów codziennego użytku, w tym plastikowe zabawki, ceramika i farby, zawiera wysoki poziom rakotwórczego kadmu.

Kadm stosuje się do uzyskania jaskrawoczerwonego, pomarańczowego lub żółtego koloru, ale z biegiem czasu warstwa farby zaczyna odpadać.

Zgodnie ze standardami, stężenie kadmu w podłożu nie powinno przekraczać 50-800 ppm. Jednak na powierzchni niektórych rzeczy, ilość kadmu może być wielokrotnie wyższa niż zalecana lub dopuszczalna.

Najwyższą zawartość metalu stwierdzono na powierzchni starych i nowych szkieł i butelek. Kadm znajdował się w kompozycji farb używanych do tworzenia rysunków, logo i napisów (metal wykryto w 70 procentach przypadków). Występuje również w ceramice o najwyższym poziomie zawartości (40 tys. części na milion), a także w starych produktach z tworzyw sztucznych (do 35 tys. części na milion).

W 2012 r. firma The Ecology Center przeprowadziła serię testów na różnych tanich elementach biżuterii przeznaczonej dla młodych ludzi i dzieci. Ołów, kadm, chrom, rtęć i arsen - te wysoce toksyczne substancje chemiczne, wykryto w ponad połowie 99 elementów wykonanych i sprzedawanych w sieci sklepów popularnych marek, takich jak Claire, Forever 21 i H&M i u innych detalistów w USA. Toksyczne substancje znajdowały się także w biżuterii, oznaczone etykietą informującą o ich braku - donosi portal ekotropiciel.pl.

Jak można sprawdzić, czy kupowane przez nas produkty zawierają wysoki poziom niebezpiecznych pierwiastków? Niestety, nie ma sposobu, aby to zrobić. Jedyne, co możemy zalecić rodzicom i opiekunom dzieci to zainwestowanie w zabawki wykonane z drewna.


----------------------- ::: www.ekotropiciel.pl ::: -----------------------
Jeśli nie masz zgody autora na kopiowanie artykułu to KRADNIESZ tekst chroniony prawem autorskim określonym w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83). Uzyskaj zgodę autora tekstu na skopiowanie jego pracy!
----------------------- ::: www.ekotropiciel.pl ::: -----------------------

Dopuszczalna dla zdrowia dzienna dawka kadmu wchłoniętego z pożywienia, atmosfery i wody, wynosi 60 – 70 mikrog

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg