Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Naukowcy opracowali skuteczną metodę leczenia białaczki dziecięcej

Naukowcy z Northwestern Medicine Collaboration (USA) opracowali skuteczną metodę leczenia białaczki dziecięcej. Badacze zidentyfikowali mechanizm, który promuje transformację białych krwinek w złośliwe i znaleźli sposób, aby je zablokować. U myszy, u których testowano tę metodę, rozwój agresywnej choroby ustał. Artykuł z wynikami badań został opublikowany w czasopiśmie "Genes & Development".

Wiadomo, że niektóre formy białaczki występują z powodu mutacji w genie, który koduje białko MLL, metylotransferazę histonową, która jest regulatorem aktywności dużej liczby genów. Pacjenci cierpią na anemię i mają 80 razy więcej leukocytów niż ludzie zdrowi. Szanse na przeżycie pacjentów z tego typu nowotworem krwi, wynoszą zaledwie 30 procent.

 

Połączenie genu MLL z innym genem powoduje pojawienie się białka chimerycznego, które sprzyja progresji choroby. Związki chorobotwórcze wiążą się z chromatyną (DNA, RNA i białka w jądrach komórkowych) w leukocytach, co czyni ją złośliwą. Naukowcy odkryli, że jedną z kluczowych funkcji w rozwoju tej choroby jest taspase-1 i kinaza kazeinowa 2 - cząsteczki, które powodują rozkład normalnych postaci metylotransferazy histonowej.

Okazało się, że jeśli zablokuje się aktywność kinazy kazeinowej 2 za pomocą leków, enzym taspase-1 nie będzie w stanie rozszczepić MLL. Normalne postaci białka stają się stabilne, wiążą się z chromatyną i wyciskają z niej chimerki MLL.

Eksperymenty na myszach wykazały, że hamowanie kinazy kazeinowej powstrzymuje progresję białaczki.

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sp_klanad.jpg