Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Jak spowolnić proces starzenia?

Naukowcy z Kliniki Mayo i Centrum Badawczego Chorób Alzheimera wykazali, że ćwiczenia fizyczne mogą spowolnić proces starzenia się i związane z tym pogorszenie funkcji mózgu. Wykazano, że trening poprawia pamięć i inne funkcje poznawcze u osób w podeszłym wieku, a także powstrzymuje rozwój związanych z wiekiem chorób neurodegeneracyjnych. Artykuł naukowców opublikowano w czasopiśmie "Neurology".

Łagodne upośledzenie funkcji poznawczych jest stanem pośrednim pomiędzy zwykłym pogorszeniem aktywności umysłowej związanej z wiekiem i cięższą demencją. Objawy obejmują: słabą pamięć, łagodne zaburzenia mowy i depresję. Zwykle nie wpływa to znacząco na jakość życia, ale zwiększa ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i innych poważnych chorób.

Naukowcy przeanalizowali wyniki istniejących prac naukowych nad tym, jak zapobiegać demencji. Zgodnie z zaleceniami ekspertów, aktywność fizyczna trwająca 150 minut tygodniowo, poprawia wydajność u osób cierpiących na umiarkowane upośledzenie funkcji poznawczych. Dlatego naukowcy zalecają wykonywanie regularnych ćwiczeń.

Według American Academy of Neurology, ponad sześć procent osób w wieku 60 lat, cierpi na łagodne zaburzenia poznawcze, a w wieku 85 lat - ponad 37 procent ludzi.

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
apteki_tdz.jpg