Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Czy istnieje związek między zmianami pogody a bólem pleców?

Amerykańscy naukowcy wykazali, że nie ma związku między zmianami pogody a występowaniem bólu pleców lub artrozy (choroby zwyrodnieniowej stawów).

Eksperci przeanalizowali dane dotyczące zmian w stanie zdrowia związanych z bólem kręgosłupa i stawów, uczestników specjalistycznego przeglądu australijskiego (prawie tysiąc osób). Badacze porównali moment pojawienia się objawów choroby z czasem, kiedy zmiany pogody stały się zauważalne, w szczególności wahania temperatury, wilgotności, ciśnienia powietrza, kierunku i prędkości wiatru, a także opadów.

Naukowcy nie znaleźli żadnego związku między wymienionymi parametrami (czasem wystąpienia bólu i poprzedzających go zmianami pogody). Eksperci zalecają, aby pacjenci zwracali większą uwagę na zapobieganie i leczenie chorób, niż na popularne mity.

Ludzie są niezwykle wrażliwi, więc łatwo zrozumieć, dlaczego można zauważyć ból, gdy jest zimno i deszczowo, ale nie widzimy go, gdy występują objawy, a pogoda jest łagodna i słoneczna - zauważył współautor badania, Chris Maher.

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
apteki_tdz.jpg