Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Określono główne niebezpieczeństwo stosowania antybiotyków u dzieci

Naukowcy z Centrum Zdrowia Dziecka w Cincinnati i Szpitalu Dziecięcego w Filadelfii odkryli, że antybiotyki mogą zwiększać ryzyko rozwoju zapalenia płuc u noworodków. Badacze opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie "Science Translation Medicine".

Badania nad modelem myszy wykorzystywanych do badania chorób ludzi wykazały, że aby nowo narodzone zwierzęta mogły rozwijać odporność, konieczna jest interakcja między jelitowymi komórkami dendrytycznymi i bakteriami, które są częścią normalnej mikroflory. Prowadzi to do tego, że komórki limfoidalne zaczynają przenikać do błony śluzowej wyściółki, co chroni noworodki przed bakteryjnym zapaleniem płuc.

Okazało się, że antybiotyki uniemożliwiają przenikanie bakterii do jelita, w wyniku czego ich prezentacja przez komórki dendrytyczne nie występuje. Prowadzi to do tego, że komórki limfoidalne nie stanowią ochrony przed patogennymi bakteriami, które infekują układ oddechowy.

Według naukowców, dane te pokazują, że antybiotyki przyczyniają się do ryzyka śmierci noworodków z powodu drobnoustrojów powodujących zapalenie płuc. Ponadto, możliwe jest, że występowanie astmy u osób, które nie mają genetycznej predyspozycji do niej, również jest związane z lekami przeciwbakteryjnymi.

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sp_klanad.jpg