Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Jak powszechna jest kleptomania?

Ludzie chorzy na kleptomanię nie mogą oprzeć się pokusie kradzieży przedmiotów, nie dlatego, że ich potrzebują, albo dlatego, że nie mogą ich kupić. Kleptomania jest rodzajem zaburzenia kontroli impulsów. Zaburzenia kontroli impulsów są chorobami psychicznymi, które wiążą się z powtarzającym się brakiem odporności na impulsy oraz działaniem w sposób niebezpieczny lub szkodliwy.

Jak powszechna jest kleptomania?

Chociaż kradzieże w sklepach są powszechne, prawdziwa kleptomania jest dość rzadka (występuje u ok. 0,3-0,6 procent ogólnej populacji). Szacuje się, że od 4 do 24 procent osób, które kradną, ma kleptomanię. Kleptomanię zdarza się częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Co powoduje kleptomanię?

Dokładne przyczyny kleptomanii nie są znane. Naukowcy analizują możliwy związek między zaburzeniami kontroli impulsów - w tym kleptomanią - a niektórymi chemikaliami w mózgu, zwanymi neuroprzekaźnikami. Neuroprzekaźniki pomagają komórkom nerwowym w mózgu wysyłać wiadomości do siebie nawzajem. Brak równowagi tych chemikaliów może wpływać na to, jak mózg kontroluje impulsy.

Uważa się, że silny stres może wywołać impulsywne zachowanie. Ludzie z kleptomanią często mają również inne zaburzenia psychiczne. Najczęstsze z nich to: depresja, lęk, zaburzenia jedzenia i nadużywanie zakazanych substancji. Sugeruje to, że może istnieć związek między tymi zaburzeniami a rozwojem kleptomanii.

Jakie są objawy kleptomanii?

Osoba z kleptomanią ma powtarzające się dążenie do kradzieży, której nie może się oprzeć. Niektórzy ludzie z tym zaburzeniem mogą później poczuć się winni, a nawet próbować zwrócić przedmioty, które ukradli. Inne objawy występujące podczas kleptomanii to: poczucie napięcia i podekscytowania związane z impulsem, poczucie ulgi, satysfakcji i/lub przyjemności po podjęciu impulsu, nieplanowane kradzieże dokonywane pod wpływem chwili.

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
sp_klanad.jpg