Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

"Odsypianie" w weekendy nie przynosi korzyści dla zdrowia

Naukowcy z University of Colorado w Boulder odkryli, że spanie w weekendy nie jest w stanie zrekompensować straconych godzin nocnego odpoczynku w dni powszednie. Wręcz przeciwnie, zwyczaj spania pod koniec tygodnia może być szkodliwy dla naszego zdrowia. Dlaczego właściwie tak się dzieje?

Badaniem objęto 36 dorosłych w wieku od 18 do 39 lat, którzy przez ponad tydzień byli pod nadzorem naukowców monitorujących spożycie żywności i sen badanych, a także poziom wystawienia na działanie naturalnego światła. Wolontariusze zostali podzieleni na kilka grup, z których jedna spała dziewięć godzin przez dziewięć dni, druga - tylko przez 5 godzin w tym samym okresie, a trzecia - 5 godzin przez pięć dni i nieograniczony czas przez następne dwa dni.

Okazało się, że w drugiej i trzeciej grupie uczestnicy częściej wiercili się w nocy, więcej przybierali na wadze i tracili wrażliwość na insulinę. W dni "weekendowe" zaobserwowano umiarkowaną poprawę, która zniknęła na początku następnego tygodnia pracy. Trzecia grupa wykazywała jednak większe problemy zdrowotne niż inni wolontariusze.

Przy stałym braku snu, wrażliwość na insulinę zmniejszyła się o 13 procent, a u tych, którzy próbowali zrekompensować sobie utratę snu - o 9-27 procent, ponadto, wrażliwość mięśni i wątroby była u nich gorsza niż w innych grupach. Naukowcy tłumaczą to przesunięciem rytmów okołodobowych - wahaniami intensywności różnych procesów biologicznych związanych ze zmianą dnia i nocy.

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
logo_baron_366x100.jpg