Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Zaproszenie na bezpłatne warsztaty okulistyczne w Toruniu

Z myślą o osobach cierpiących na poważną chorobę oczu: zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) Przychodnie Lekarskie Hipokrates oraz firma Bayer organizują warsztat edukacyjny.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem to najczęstsza przyczyna nieodwracalnej utraty widzenia w krajach rozwiniętych. Według danych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dotyka ona 1,5 mln Polaków, a do 2020 r. liczba ta może sięgnąć 2 mln. Ta przewlekła choroba oczu występuje zwykle u osób po 50. roku życia. „Spotkanie z AMD” odbędzie się 21 września w Toruniu, wstęp wolny. Uczestnicy warsztatu dowiedzą się jak postępować podczas choroby, zostaną poinformowani o przysługujących im świadczeniach w zakresie rehabilitacji, doboru pomocy optycznych, a także wsparcia psychologa.

Warsztaty rozpocznie wykład lekarza okulisty, który wyjaśni przyczyny, opowie jak rozpoznać, diagnozować oraz jakie leczenie podjąć w walce z AMD: wygłosi go lek. med. Julita Berdych z ośrodka Przychodnie Lekarskie Hipokrates. Ujęcie psychologiczne, w tym techniki zmniejszania stresu i strachu, oraz rolę motywacji w procesie choroby przedstawi Ewa Stanikowska, psycholog z Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie. Rehabilitacja osób słabowidzących będzie tematem wystąpienia Grażyny Machury, tyflopedagoga z powyższej przychodni. Spotkanie odbędzie się w sobotę 21 września o godz. 10.00 w sali konferencyjnej hotelu Filmar (ul. Grudziądzka 39-43), zakończy ok. godz. 12.30. Podczas spotkania uczestnicy otrzymają materiały edukacyjne.

Spotkanie w Toruniu jest elementem ogólnopolskiego cyklu warsztatów edukacyjnych – poprzednie odbyły się w Katowicach i Kędzierzynie-Koźlu. Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (Age-related Macular Degeneration - AMD) - to przewlekła, postępująca choroba oczu. Dotyczy plamki – obszaru na dnie oka, odpowiedzialnego za widzenie centralne. Z wiekiem może dochodzić do rozwoju zmian zwyrodnieniowych w tej delikatnej strukturze. Uszkodzenia powodują zaburzenia widzenia: tj. pogorszenie ostrości wzroku, zniekształcenie obrazu, gorsze widzenie barw. Początkowo choroba może przebiegać bezobjawowo, dlatego bardzo ważne jest regularne badanie wzroku. Istnieją dwie postacie AMD: postać sucha i postać wysiękowa.

Postać sucha cechuje się powolnym postępem choroby. Pogorszenie ostrości wzroku następuje stopniowo, w ciągu miesięcy lub lat. Zmiany zachodzące w plamce mają głównie charakter zanikowy. W postaci wysiękowej powstają nowe nieprawidłowe naczynia w okolicy plamki. Ściany naczyń są cienkie i kruche, stąd na dnie pojawiają się wysięki i krwotoki, które – oprócz zaburzeń widzenia – w końcowym stadium mogą spowodować powstanie blizny i prowadzić do trwałego uszkodzenia siatkówki. Do leczenia wysiękowej postaci AMD przeznaczone są leki podawane do ciała szklistego, blokujące białko – czynnik wzrostu, które bierze udział w procesie tworzenia nieprawidłowych naczyń krwionośnych.

Postać wysiękowa stanowi około 10% wszystkich przypadków AMD, ale jest odpowiedzialna za 90% przypadków utraty wzroku związanej z tym zaburzeniem. W Polsce pacjenci z wysiękową postacią choroby mają dostęp do bezpłatnego leczenia. Terapia finansowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
gam_366x100.jpg