Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

RehMedica - zdrowie wzmacnia poprzez dietoterapię

Czy zła dieta zabija więcej ludzi niż palenie papierosów? Na ile edukacja żywieniowa sprzyja poprawie zdrowia? Jak najefektywniej dbać o swój organizm? Na te i na wiele innych tematów przedstawicielka RehMedica rozmawia z praktykującą dietetyczką. Dowiadujemy się także jakie korzyści niesie włączenie dietetyki do Programu Rehabilitacja +.

RehMedica: Odnoszę wrażenie, że w ostatnim czasie nastąpiła swoista eksplozja zainteresowania tematem zdrowego odżywiania. Teraz modnie jest być na diecie, chodzić na siłownię i gotować fit posiłki. Skąd to nagłe zamiłowanie do dietetyki wśród społeczeństwa?

M: Mam wielką nadzieję, że to nie chwilowy trend, a faktycznie powoli budząca się świadomość, że prawidłowe odżywianie jest najważniejszym filarem zdrowia. I nie mówię tego, bo jestem dietetykiem. Myślę, że Polacy zaczynają szukać alternatyw dla standardowego leczenia, bo nie są zadowoleni ze swojego stanu zdrowia. I znajduje to potwierdzenie w najnowszym raporcie o sytuacji zdrowotnej ludności Polski - średnia długość życia w naszym kraju przestała rosnąć! Jesteśmy schorowanym społeczeństwem z nadwagą, na potęgę łykającym tabletki - czas to zmienić!

RehMedica: Zmienić poprzez prawidłową dietę?

M: Tak! Wiem, że brzmi to niewiarygodnie, ale przecież jesteśmy tym, co jemy. Cały czas bagatelizujemy znaczenie jedzenia, a trzeba głośno o tym mówić, że zła dieta zabija więcej ludzi niż palenie papierosów! Co piąty człowiek na świecie umiera z powodu błędów dietetycznych, a niektórych nowotworów można by uniknąć, gdyby tylko zmienić nawyki żywieniowe chorych! Właściwie dobraną dietę można przyrównać do fundamentów potrzebnych do budowy domu: jeśli użyjemy kiepskich materiałów, a pracę wykonamy niedbale - nasz budynek szybko runie. Podobnie ze zdrowiem. Wątpliwej jakości produkty zamiast prawdziwego jedzenia; pośpiech i stres zamiast spokojnych posiłków oraz używanie jedzenia do rozładowywania emocji - to nie jest dobre dla naszego ciała.

RehMedica: To, co mówisz tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że włączenie dietetyki do Programu Rehabilitacja + było dobrym posunięciem.

M: Oczywiście! Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę być częścią tego projektu realnie przyczyniającego się do poprawy stanu zdrowia Polaków. W procesie zdrowienia ważna jest komplementarność terapii, dzięki temu możemy działać holistycznie, potęgując efekty leczenia.

RehMedica: Na czym polega zatem Twoja praca w ramach Programu Rehabilitacja + ?

M: Prowadzę konsultacje dietetyczne z pacjentami - stacjonarnie i przez telefon. Program ma zasięg ogólnopolski; nie ze wszystkimi mam możliwość spotkać się, ale dzięki rozmowom telefonicznym kilometry nie stanowią żadnej przeszkody.

RehMedica: Czy rozmowa może zastąpić konsultację w gabinecie dietetyka?

M: Dzięki temu, że mamy w zasadzie nieograniczony czas mogę zebrać bardzo szczegółowy wywiad potrzebny do ułożenia odpowiedniego planu żywieniowego. Pytam swoich Pacjentów o zażywane leki, aktualne wyniki badań, dolegliwości, alergie i wiele innych czynników, co pozwala mi indywidualnie dobierać schemat leczenia dietą. Z Pacjentami pozostaję w stałym kontakcie, co jest bardzo potrzebne do budowy relacji sprzyjającej wprowadzaniu zmian w swoim dotychczasowym stylu życia. Dostaję dużo informacji zwrotnych, że mimo tego, iż nie możemy się spotkać zaproponowana dietoterapia przynosi wymierne korzyści w postaci utraty masy ciała i poprawy samopoczucia.

RehMedica: Czy na tym kończy się Twoja praca?

M: Nie, są jeszcze warsztaty. Dla tych pacjentów, którzy zdecydują się na udział w turnusie rehabilitacyjnym przygotowaliśmy specjalną prelekcję „Zdrowy człowiek w chorym świecie”, połączoną z degustacją świeżo wyciskanych, pysznych soków. Mam tylko godzinę na wykład, bo dla pacjentów przygotowano intensywny plan zajęć, ale te 60 minut wypełnionych jest praktycznymi informacjami, które pomagają pacjentom po powrocie do domów. To, co wymaga podkreślenia to fakt, że bardzo nam zależy, aby kuracjusze dzielili się zdobytą wiedzą z najbliższymi; tak, aby objąć edukacją żywieniową całą rodzinę.

RehMedica: To brzmi zachęcająco!

M: Bo naprawdę jest ciekawie! Z tego miejsca apeluję do wszystkich, którzy jeszcze się wahają. Czas wziąć zdrowie w swoje ręce - przecież każdy sukces zaczyna się od decyzji, aby zacząć działać!

RehMedica – Rozmowa z Panią przekonuje, że podjęliśmy dobrą decyzję wzbogacając nasze dziania o dietoterapię.

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Reklama

Wyszukaj artykuł
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg